Účtovníctvo

Počet príspevkov: 2634, Posledná zmena: 21.07.2014, 13:41
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
re: živnostník a dohoda
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 24.02.2012, 12:37, Reakcia na: živnostník a dohoda)
Dobrý deň,
pre uplatnenie daňového bonuse je potrebné dosiahnuť zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázať základ dane. Vzhľadom k tomu, že účtovné poradenstvo neposkytujeme, otázku vypĺňania daňového priznania Vám doporučujeme konzultovať s daňovým poradcom.
re: Zaúčtovanie zásob
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 24.02.2012, 08:45, Reakcia na: Zaúčtovanie zásob)
Dobrý deň,
v postupoch účtovania v § 11 sa uvádza, že ako zásoby sa účtuje hmotný majetok, ktorého ocenenie podľa zákona o dani z príjmov je rovné alebo nižšie (t.j. 1700 EUR a menej), ale ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok a tento majetok nebol zaradený do dlhodobého majetku. Na základe uvedeného sa môžete rozhodnúť, či takýto hmotný majetok zaúčtujete do PD ako výdavok s účelom-stĺpcom PD - Výdavok za materiál, príp. s účelom-stĺpcom PD - Prevádzková réžia. Otázky účtovného charakteru Vám doporučujeme konzultovať s účtovným poradcom.
živnostník a dohoda
(Jozef, 23.02.2012, 21:51, Reakcia na: mylna platba z osobneho uctu - naklady?)
Dobrý deň, živnostník má z podnikania stratu, pracuje na dohodu. Má nárok na DB na dieťa? Má nárok na zrazenú daň z príjmu, ktorý zarobil na dohodu ?

re: Inventarizačný zápis
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 23.02.2012, 09:55, Reakcia na: Inventarizačný zápis)
Dobrý deň,
zákon o účtovníctve č. 431/2002 v § 6 ods. 3 a § 8 ods. 4. ukladá povinnosť inventarizovať majetok a záväzky. Z uvedeného vyplýva, že ku dňu zostavenia účtovnej závierky je nutné vykonať inventarizáciu skladu, dlhodobého majetku, pokladnice a ďalších zložiek majetku s pomocou podkladov k inventúre, ktoré nájdete v záložke Tlač/Sklad/, príp. Tlač/Dlhodobý/Majetok, príp. Tlač/Pokladnica a banka, a následne výsledok inventarizácie zaznamenať v inventúrnych súpisoch. Čo sa týka evidencie pohľadávok a záväzkov, k uvedeným evidenciám si vytlačíte len evidencie za celé účtovné obdobie cez záložku Tlač/Pohľadávky, príp. Tlač/Záväzky. Viac informácií k účtovnej závierke nájdete vo vyššie uvedenom zákone o účtovníctve, príp. nás kontaktujte e-mailom na: alfa@kros.sk.
re: inventúrny súpis vs. výkaz majetku
(Timea Joneková, 22.02.2012, 21:15, Reakcia na: inventúrny súpis vs. výkaz majetku)
Nemusíte reagovať, už som prišla na chybu. Nesprávne som mala zadaný dátum vo výdajke k tovaru, kt. bol predaný na prelome rokov.
inventúrny súpis vs. výkaz majetku
(Timea Joneková, 22.02.2012, 21:06)
dobrý deň,
vo výkaze mám hodnotu tovaru (r.06) za bežné účtovné obdboie vyššiu aká  je hodnota skladových zásob  v invenútornom súpise skladu.
Čo sa započítáva do r.06? Kde môže byť chyba??
Ďakujem

Zaúčtovanie zásob
(Martina Černáková, 22.02.2012, 19:22)
ako mám v ALFE zaúčtovať/zaevidovať do zásob hmotný majetok do 1700 EUR s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok.
Inventarizačný zápis
(Martina Černáková, 22.02.2012, 18:59)
Dobrý deň,
ponúka program ALFA aj možnosť vytlačiť si inventarizačné zápisy pri účtovnej závierke (pohľadávky, záväzky, majetok)? Našla som možnosť inventarizácie len pri pokladni.
re: Prestavenie DPH
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 22.02.2012, 14:24, Reakcia na: Prestavenie DPH )
Dobrý deň,
periodicita platiteľa DPH sa v programe ALFA nastaviť nedá. Hláška, o ktorej píšete, môže byť len informatívna a upozorňuje na to, že DP za dané obdobie - január už bolo vygenerované za inú periodicitu, napr. štvrťrok. Pre viac informácií Vás poprosíme zaslať nám náhľad uvedenej hlášky na: alfa@kros.sk. Pre urýchlenie komunikácie uveďte Vaše IČO, príp. zákaznícke číslo. Odpoveď Vám následne pošleme e-mailom.
re: Leasing úžitkového vozidla
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 22.02.2012, 14:21, Reakcia na: Leasing úžitkového vozidla)
Dobrý deň,
postup k zaúčtovaniu lízingu  nájdete na www.kros.sk/11265 v často kladených otázkach. Do políčka Fulltext zadajte text "lízing", následne sa Vám zobrazí návod: Ako zaúčtujem leasing osobného aj úžitkového automobilu?, podľa ktorého Vám doporučujem postupovať pri účtovaní lízingu úžitkového automobilu.
Leasing úžitkového vozidla
(Karol , 22.02.2012, 13:04)
Prosím o radu, ako správne účtovať leasing úžitkového automobilu.
Prestavenie DPH
(Cicáková Anna - ANATEX, 21.02.2012, 16:57)
Prosím poraďte mi, kde si v ALFE mám prestaviť zo štrťročného platcu DPH na mesačného. Prešla som do nového roku a teraz sme zistili, že je už v novom roku platcom DPH mesačným. Prešla som všetko a nikde som nič nenašla, kde by sa to dalo.
Keď si pri vytláčaní zadám len január a nie štvrťrok - upozorňuje ma, že sa môže vyskytnúť chyba. Ďakujem
re: nákup pc
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 21.02.2012, 16:35, Reakcia na: nákup pc)
Dobrý deň,
v postupoch účtovania v § 11 sa uvádza, že ako zásoby sa účtuje hmotný majetok, ktorého ocenenie podľa zákona o dani z príjmov je rovné alebo nižšie (t.j. 1700 € a menej), ale ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok a tento majetok nebol zaradený do dlhodobého majetku. Na základe uvedeného sa môžete rozhodnúť, či nákup PC v hodnote 800,- Eur zaúčtujete do PD ako výdavok s účelom-stĺpcom PD - Výdavok za materiál, príp. s účelom-stĺpcom PD - Prevádzková réžia. Otázky účtovného charakteru Vám doporučujeme konzultovať s účtovným poradcom.
nákup pc
(veve, 20.02.2012, 16:11)
dobrý deň, neviete mi poradit ako mam v alfe zauctovat nákup pc v hodnote 800 eur? Ďakujem
re: prerušenie živnosti
(Andrea Bittšánska, 20.02.2012, 15:21, Reakcia na: prerušenie živnosti)
Dobrý deň, pohľadávky a záväzky je možné uhradiť aj cez interné doklady. Tieto pohyby však neovplyvnia pohyb  na BUČ a hotovosti.Interné doklady je možné uložiť k 31.3. ako uzávierkové operácie.
Ak však potrebujete účtovať o úhradách cez BUČ a hotovosť  až po prerušení  živnosti,  o postupe zaúčtovania sa poraďte s daňovým poradcom.
re: Materiál z EU
(Andrea Kotrbancová, 20.02.2012, 14:58, Reakcia na: Materiál z EU)
Dobrý deň, nákup materiálu zaúčtujete v peňažnom denníku ako Výdavok (banka/pokladnica) do stĺpca Výdavok za materiál.
re: Rozučtovanie Fa
(dingova@kros.sk, 20.02.2012, 13:57, Reakcia na: Rozučtovanie Fa)
Dobrý deň,
v prípade, že príjem za tovar chcete zaúčtovať do stĺpca Príjem za tovar a Poštovné napr. do stĺpca Iný zdaniteľný príjem je potrebné úhradu faktúry zaúčtovať dvoma samostatnými dokladmi.
Pri odpise poškodeného tovaru je potrebné zo skladu vytvoriť výdajku s typom dokladu buď Vrátené (ak tovar vraciate odberateľovi) alebo Manko pri invetntúre (ak výdajku robíte na konci účtovného obdobia na základe vykonanej inventúry).
Rozučtovanie Fa
(MajkaO, 20.02.2012, 04:17)
Dobrý deň
prosím pomôžte mi, som szco a platca dph. Vystavujem Fa za predaj tovaru kde uvádzam aj poštovné. Konečná cena je teda aj s poštovným. Chcem si to zaučtovat tak, aby bolo zrejmé čo je za tovar a čo za poštovné. Musím robiť dva zápisy, alebo sa to dá aj inak.
Tiež by som poprosila o pomoc pri odpise poškodeného tovaru, akym spôsobom to môžem odpísať. 
Veľmi pekne ďakujem.
Strata z podnikania
(Ludmila, 18.02.2012, 15:40)
Ďakujem pekne, pomohla ste mi
re: Strata z podnikania
(Daniela, 18.02.2012, 14:36, Reakcia na: Strata z podnikania )
Dobrý den
Ano máte,nakoľko váš preplatok nie je z podnikania,ale zo závislej činnosti.To isté mám aj ja.Mám stratu,ale vychádza mi preplatok.Ten je z bežného zamestnania.Dúfam,že som aspoň trochu pomohla.
Strata z podnikania
(Ludmila, 18.02.2012, 13:37)
Dobrý deň,
SZČO vykázala za rok 2011 stratu. Mala príjem aj zo závislej činnosti a keď zadám do DP úhrn zaplatenej dane vykáže mi to ako nárok na vrátenie. Má nárok SZČO pri strate nárok na vrátenie dane? Ďakujem za radu
prerušenie živnosti
(Erika Mešterová, 17.02.2012, 18:47)
Dobrý večer!
SZČO prerušila činnosť k 31.3.2011. V apríli ešte splácala záväzky, úver a mala príjem za pohľadávky. BÚ zrušila 11.5. Ako zaúčtovať pohyb peňazí na BÚ aj hotovosti? Cez interné uzávierkové doklady k 31.3. sa nedá.
Poraďte mi, prosím! Ďakujem!
Materiál z EU
(Dana, 17.02.2012, 18:37)
Dobrý deň, chcel a by som sa spýtať či materiál, ktorý nakupuje podnikateľ v EU a používa ho na výrobu sa účtuje tak ako tovar.
Ďakujem
re: mylna platba z osobneho uctu - naklady?
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 17.02.2012, 09:03, Reakcia na: re: mylna platba z osobneho uctu - naklady?)
Dobrý deň,
na riadku 03 sa uvedie kód SK NACE Rev. 2 podľa vyhlášky Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 306/2007 Z. z.,
ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia ekonomických činností. Kód SK NACE nahrádza kód OKEČ a klasifikáciu kódov SK NACE
možno nájsť na internetovej stránke www.statistics.sk. V kolónke „Hlavná, prevažná činnost“ sa uvádza názov činnosti vykonávanej v rámci podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, z ktorej v zdaňovacom období daňovník dosiahol najvyšší príjem. Klasifikáciu Vašej činnosti Vám doporučujeme vyhľadať na vyššie uvedenej internetovej  stránke: www.statistics.sk. Informácie ohľadom toho, aké doklady sa stávajú súčasťou daňového priznania Vám doporučujeme konzultovať s príslušným daňovým úradom, príp. s daňovým poradcom.
re: mylna platba z osobneho uctu - naklady?
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 17.02.2012, 07:29, Reakcia na: mylna platba z osobneho uctu - naklady?)
Dobrý deň,
v takomto prípade môžete výdavok omylom uhradený z osobného účtu zaúčtovať v PD cez interný doklad - výdavok s účelom-stĺpcom PD napr. prevádzková réžia. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o účtovné poradenstvo, doporučujeme Vám uvedenú otázku a správnosť vyššie uvedenej odpovede odkonzultovať s daňovým poradcom.