Účtovníctvo

Počet príspevkov: 2772, Posledná zmena: 21.07.2016, 08:41
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
re: 2 x uhradená faktúra
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 14.03.2012, 13:27, Reakcia na: 2 x uhradená faktúra)
Dobrý deň,
prvú správnu úhradu z bankového účtu zaúčtujte ako výdavok s účelom-stĺpcom PD napr. prevádzková réžia. Druhú mylnú úhradu z bankového účtu zaúčtujte ako výdavok s účelom-stĺpcom PD - Iný neovyplyvňujúci daň z príjmu. Ku dňu, kedy Vám zaslal mobilný operátor faktúru so zarátaním preddavkov z mylnej úhrady, sumu z výdavkov neovyplyvňujúcich základ dane preúčtujte cez Interný doklad do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - s účelom-stĺpcom PD napr. prevádzková réžia. Vyššie uvedený návod je len doporučením, ako vysporiadať duplicitnú úhradu, nie účtovným postupom. Vzhľadom k tomu, že účtovné poradenstvo neposkytujeme, otázky účtovného charakteru Vám doporučujeme konzultovať s daňovým poradcom.
2 x uhradená faktúra
(Karol Mazik, 14.03.2012, 11:26)
Dobry den,
mozete mi prosim poradit ako mam zaučtovať tento pripad v JU Alfa:
omylom som poslal z učtu 2x uhradu faktury mobilnemu operatorovi, pričom on mi ju vevratil, ale v buducej fakture o mesiac odminusoval ako zaplatene preddavky.
Ako mam zaučtovať vydaj z banky?
Dakujem za odpoved.
Mazik
re: rozúčtovanie účtenky
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 14.03.2012, 09:13, Reakcia na: rozúčtovanie účtenky)
Dobrý deň p. Nováková,
v uvedenom prípade platí to isté, čo pri predchádzajúcej otázke. Pokiaľ potrebujete jeden interný doklad zaúčtovať do 2 rôznych účelov-stĺpcov PD, je nutné takýto interný doklad zaúčtovať 2 samostatnými zápismi, rovnako napr. s použitím pomocného číslovania. Rozúčtovanie jedného dokladu do 2 rôznych účelov-stĺpcov PD program ALFA neumožňuje.
re: Rozúčtovanie na dva účty
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 14.03.2012, 09:09, Reakcia na: Rozúčtovanie na dva účty)
Dobrý deň,
rozúčtovanie jedného dokladu v rámci rôznych účelov-stĺpcov PD nie je v programe ALFA možné. V prípade, že jeden doklad potrebujete zaúčtovať do 2 rôznych stĺpcov PD, je nutné takýto doklad zaúčtovať 2 samostatnými zápismi. Takýto doklad si môžete následne označiť analytikou - dopísaním písmena a) + b) napr. výdavkový doklad V-1a, ktorým zaúčtujete prvú časť nákupu+výdavkový doklad V-1b, ktorým zaúčtujte druhú časť nákupu. Takto budete mať z dokladov informáciu o tom, že sa jedná o súčasť jedného a toho istého dokladu. Pozornosť odporúčame v prípade takýchto dokladov venovať pri prečíslovaní všetkých výdavkových dokladov, aby sa Vami zadaná analytika k výdavkovým dokladom neporušila/neprečíslovala.
rozúčtovanie účtenky
(Viera Nováková, 14.03.2012, 00:15)
Dobrý deň, mám platbu kartou, teda interný doklad, a potrebujem výdavok rozúčtovať na nákup materiálu a nákup drobného majetku, a neviem ako, vychádza mi z toho len to, že musím urobiť dva rovnaké ID s rovnakým číslom, ale na rôznych účtoch...

Neviem, čo s tým, pri tak dobrom programe ako Alfa, je mi jasné, že chyba je niekde vo mne....
Rozúčtovanie na dva účty
(Viera Nováková, 13.03.2012, 23:11)
Dobrý deň,

Mám účtenku, kde sú dve položky, jedna je drobný majetok a druhá náradie, neviem, ako to zaúčtovať, na dva účty, stále mi tam vychádza len rozúčtovanie DPH, ale malo by to byť v jednom doklade, neviem ako na to...

ďakujem

Nováková
re: jazdy
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 12.03.2012, 13:01, Reakcia na: jazdy)
Dobrý deň,
pre posúdenie toho, aké náklady si môžete uplatniť v účtovníctve za použitie manželovho auta je dôležitá informácia, či je vozidlo zaradené do majetku firmy a zároveň či bola uhradená Daň z motorových vozidiel za predmetné vozidlo. Bližšie informácie k uvedenej otázke Vám preto doporučujeme konzultovať s daňovým poradcom.
re: zahraničná pracovná cesta
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 12.03.2012, 10:33, Reakcia na: zahraničná pracovná cesta)
Dobrý deň,
v uvedenom príprade Vám doporučujem skontrolovať, ako máte zaevidovanú zahraničnú jazdu v knihe jázd. Postup k zaevidovaniu zahraničnej jazdy nájdete na www.kros.sk/11265 v často kladených otázkach. Do políčka Fulltext zadajte text "zahraničná", následne sa Vám zobrazí návod: Ako zaevidujem zahraničnú jazdu do knihy jázd, podľa ktorej Vám doporučujem postupovať pri evidovaní zahraničnej jazdy. Pokiaľ jazda nie je správne zaevidovaná v knihe jázd, nemôže korektne prebehnúť import údajov do CP. V prípade, že jazdu máte zaevidovanú správne a napriek tomu máte na CP nulové sumy, skontrolujte, aký typ tlačovej zostavy vyúčtovania využívate. Pri tlači vyúčtovania zahraničného CP je dôležité použiť pri tlači zostavu - vyúčtovanie 1. strana+vyúčtovanie 2. strana. Práve na druhej strane sa nachádzajú údaje o náhradách v cudzej mene.
jazdy
(Anna, 11.03.2012, 15:46)
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Na podnikateľské účely používam manželové auto. Aké náklady si môžem odrátať v účtovníctve? Sú to : - náhrada za jazdy
- poistné (PZP)
- diaľničné poplatky
Ďakujem
zahraničná pracovná cesta
(Bencková Jana, 10.03.2012, 15:09)
ako mám vyplniť cestovný príkaz prostredníctvom importu z knihy jázd zo Slovenska do Holandska, stále mi  po prepočte dáva nulu.
re: účtovanie zmenárne
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 06.03.2012, 10:13, Reakcia na: účtovanie zmenárne)
Dobrý deň,
poprosím Vás, napíšte nám na: alfa@kros.sk. Pre urýchlenie komunikácie uveďte Vaše IČO, príp. zákaznícke číslo. Riešenie Vám následne pošleme e-mailom.
re: uctovnictvo
(Erika Dingová, 05.03.2012, 17:01, Reakcia na: uctovnictvo)
Dobrý deň, pri vytvorení nového výdavkového dokladu si určujete konkrétny Účel - Stĺpec peňažného denníka, kde si môžete vybrať napr. Nákup tovaru alebo Prevádzkovú réžiu.
V programe Alfa nie je možné jednou sumou zadať viac účelov - stĺpcov peňažného denníka. V tomto prípade je potrebné uvedenú sumu zaevidovať dvoma samostatnými dokladmi.
re: ako zaučtovať
(Erika Dingová, 05.03.2012, 16:57, Reakcia na: ako zaučtovať)
Dobrý deň, v uvedenom prípade do peňažného denníka zaúčtujte len zdaniteľné príjmy. Následne vstúpte do výkazu daňového priznania - 3.strana. V druhom riadku zo živnosti zakliknite záložku Naplň údaje z výkazu PaV. Zdaniteľné príjmy budú naimportované do DPFO. Pri paušálnych výdavkoch v spodnej časti zakliknite voľbu Pri príjmoch podľa § 6 uplatňujem výdavky percentom z príjmov. Program automaticky vypočíta a zaeviduje 40% paušálne výdavky z naimportovaných príjmov.
účtovanie zmenárne
(Eva Póčová, 05.03.2012, 10:08)
Dobrý deň,
dostala som ponuku účtovať zmenáreň. Podľa osobitných predpisov o účtovaní zmenárne nákup a predaj valút treba účtovať počas roka s kurzom, za ktorý valuty  kúpi a predá zmenáreň a na konci roka prepočítať zostatky s kurzom ECB, ak som tomu poruzumela dobre.
Vo valutovej pokladne v Alfe príjem alebo výdaj sú uvedené dva kurzy a to ECB a banka. V prípade keď zmenáreň kupuje (predáva) valuty od súkr. osoby môžem tam zadať kurz zmenárne?
A kurzový rozdiel sa zadáva pri každej operácie? Musím uviesť aj obidve kurzy (NBS aj kurz zmenárne)
Alebo náhodou by ste mi nevedeli opýsať postup v Alfe ako by som to mala robiť?
ďakujem
uctovnictvo
(Janka, 03.03.2012, 18:40)
Dobry den, zacinam pouzivat program Alfa jednoduche uctovnictvo. Chcem zauctovat vydavok - ale chcem rozdelit sumu na nakup tovaru a prevadzkovu reziu. Kde to mozem nastavit, aby mi tu sumu rozdelilo? Dakujem
ako zaučtovať
(viera Juhaščíková, 03.03.2012, 12:57)
´Dobrý deň robim učtovnicko vo Vašom programe Alfa.Ako mam zaučtovať paušalne vydavy vo vyške 40% keď chcem aby mi to preško cez učtovnictvo
re: Účtovné odpisy nie sú na karte DM
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 03.03.2012, 09:21, Reakcia na: Účtovné odpisy nie sú na karte DM)
Dobrý deň,
používanie účtovných odpisov nastavíte cez záložku - Číselník/Nastavenia (režim účtovania). Následne vyberte voľbu: Dlhodobý majetok, kde zapnite používanie účtovných odpisov dlhodobého majetku. Po vstupe do evidencie dlhodobéo majetku sa Vám ponúkne po tomto nastavení voľba: Výpočet daňových, ako aj účtovných odpisov. Voľba Ručne zadaný odpis bola nahradená možnosťou: Odpis za predchádzajúce roky. Táto voľba spĺňa rovnakú funkciu ako možnosť: Ručne zadaný odpis.
re: faktúry za telefón
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 03.03.2012, 09:14, Reakcia na: faktúry za telefón)
Dobrý deň,
došlé faktúry za služby mobilného operátora zaevidujte do evidencie záväzkov s typom dokladu Faktúra v sume a s dátumami, kedy Vám boli jednotlivé faktúry doručené. Ich úhrady zaúčtujte v peňažnom denníku obvyklým spôsobom - ako výdavok s účelom-stĺpcom napr. Prevádzková réžia. Zápočet januárovej faktúry - zálohy vo výške 20,- EUR s došlými faktúrami z júla a augusta Vám doporučejeme vykonať cez interné doklady.
Účtovné odpisy nie sú na karte DM
(Adriana, 02.03.2012, 14:50)
V evidencii/Dlhodobý majetok mi chýbajú účtovné odpisy. Po kliknutí na tlačidlo "pridaj" sa mi objavuje ako prvá možnosť nie "ručne zadaný odpis", ale "odpisy z minulých rokov", ostatné sa zhoduje s tým, čo máte v príklade v Dlhodobom majetku a jeho odpisovaním, t.j. Technické zhodnotenie, Zníženie ceny a Zvýšenie ceny. Ako to mám napraviť, aby aj mne pri daňových odpisoch zjavili na karte DM aj účtovné odpisy?
re: KM či DM
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 01.03.2012, 16:04, Reakcia na: KM či DM)
Dobrý deň,
v postupoch účtovania v § 11 sa uvádza, že ako zásoby sa účtuje hmotný majetok, ktorého ocenenie podľa zákona o dani z príjmov je rovné alebo nižšie (t.j. 1700,-  EUR a menej), ale ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok a tento majetok nebol zaradený do dlhodobého majetku. Na základe uvedeného sa môžete rozhodnúť, či nákup takéhoto majetku zaúčtujete do PD ako výdavok s účelom-stĺpcom PD - Výdavok za materiál, príp. s účelom-stĺpcom PD - Prevádzková réžia. Vzhľadom k tomu, že účtovné poradenstvo neposkytujeme, otázky účtovného charakteru Vám doporučujeme konzultovať s daňovým poradcom.
KM či DM
(Mihaliková, 01.03.2012, 16:01)
Kde ma byť správne zaradený  majetok zakúpený z dotácie z ÚP /počítač, program Cenkros, PC stolík, multifunkč. zariadenie / všetko sú to veci s hodnotou pod 1700 eur, ale doba použitia je predsa len viac ako 1 rok. Dám to do krátkodob. majetku alebo dlhodobého majetku /samozrejme odpisovať ho nemôžme/.
faktúry za telefón
(Ľudmila Laktišová, 01.03.2012, 15:46)
Prosím Vás o radu, ako správne zaúčtovať faktúry z O2, ak mám normálnu faktúru za jan. záloha za SIM 20,-eur,potom 5 mesiacov faktúry v sume, koľko prevolám,v júli faktúra 14,27 odrátaná z januára mínus 20,00 a suma na úhradu -5,73, faktúra v auguste 8,74, ale k úhrade 3,01 /8,74-5,73/.Neviem ako to dať správne v súlade peň.denník a záväzky.Ďakujem.
re: uzávierkové operácie
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 01.03.2012, 08:25, Reakcia na: uzávierkové operácie)
Dobrý deň,
v prípade účtovania interných dokladov v priebehu účtovného obdobia, tieto zaúčtujete so skutočným dátumom, t.j. v uvedenom prípade s dátumom: 05.10.2011.
uzávierkové operácie
(Mihaliková, 29.02.2012, 17:50)
Dobrý deň,

aký dátum dám do interných dokladov /uzávier. operácie/ ak ide o dotáciu - napr. každý mesiac sa platia odvody napr. 5.10.2011, interné doklady k tomu budú s akým dátumom  - tiež  5.10., alebo s dátumom 31.12. - keďže ide o uzávierkové /nepeňažné/ operácie?
Riadila som sa Vašimi "Postupmi a príkladmi  /Poskytnutá dotácia z ÚP/, kde pri ID nemáte uvedený dátum 31.12., ale bežný dátum kedy došlo k účt. operácii.
re: dotácia z ÚP
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 29.02.2012, 15:59, Reakcia na: dotácia z ÚP)
Dobrý deň,
postup k zaúčtovaniu poskytnutej dotácie nájdete na www.kros.sk/11265 v často kladených otázkach. Do políčka Fulltext zadajte text "dotácia", následne sa Vám zobrazí návod: Ako v programe ALFA zaúčtovať poskytnutú dotáciu z úradu práce?, podľa ktorého Vám doporučujem postupovať pri účtovaní poskytnutej dotácie.