Účtovníctvo

Počet príspevkov: 2624, Posledná zmena: 15.04.2014, 13:08
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
re: Rozúčtovanie dokladu
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 18.01.2012, 12:27, Reakcia na: Rozúčtovanie dokladu)
Dobrý deň,
rozúčtovanie jedného dokladu do viacerých účelov-stĺpcov PD nie je v súčasnej verzii programu ALFA možné. V priebehu apríla tohto roku plánujeme na trh priniesť nový produkt - program ALFAplus, ktorý má okrem iných funkcií, dopracovanú aj možnosť-funkciu - rozúčtovanie jedného dokladu v rámci rôznych účelov-stĺpcov PD.
Rozúčtovanie dokladu
(Marcela, 18.01.2012, 12:07)
Dobrý deň, prosím Vás v programe Alfa nie je ešte stále možné rozúčtovať jeden doklad na viac položiek? Už v roku 2010 ste sľubovali, že to bude v blízkej dobe zapracované do verzie. Ďakujem.
Stravné lístky
(Ivana, 18.01.2012, 11:48)
Dobry den, prosim o radu, ako mám zaúčtovať faktúru za nákup stravnych listkov pre zamestnanca? Nie sme platcami DPH.
napr. sme kupili 20ks x 3 eru,- = 60 eur + admin.poplatok 6,5 eur + DPH z admin.poplatku 1,30  =  67,80 eur
Ako zaúčtujem tuto faktúru? Celú do prevádzkovej réžie? Taktiez do Evidencie cenin. 
Nasledne hodnota stravnych listkov zrazenych zo mzdy zamestnanca = pomocou internych dokladov ID (Príjem) - Iny nezdanitelny prijem, ID (Výdavok) - Mzdy
Je potrebne este nieco zauctovat v suvislosti s tymito stravnymi listkami?

Dakujem za pomoc.
PHL
(Ján Marcin , 17.01.2012, 22:45)
Prosím Vás, potrebujem poradiť ako mám v alfe správne účtovať v peňažnom denníku výdavky na spotrebované PHL ak si vediem evidenciu jázd a chcem si uplatniť 100% na spotrebované PHL. Podnikám v oblasti prepravy - som prepravca, čiže poskytujem služby špeditérskym firmám. Niesom platcom DPH.

Uvediem príklad: za jeden mesiac mám bločky v hodnote 200 Euro, zaučtujem ich v plnej výške do PD ako prevádzková réžia(26) -  nákup PHL.
To isté uvediem aj do evidencie jázd len s tým rozdielom že tam neuvádzam cenu ale počet prejdených km, počet natankovaných litrov a cenu za liter, program to uz sám vypočíta.
Potrebujem vedieť či to robím správne alebo nie, či sa mi to už automaticky z evidencie jázd neprenáša do PD, či to potom nebudem mať náhodou 2x zaučtované v PD a tak mi vyjdu  2x vyššie náklady.
Ďakujem Vám pekne.
re: úhrada došlých faktúr v hotovosti
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 17.01.2012, 08:06, Reakcia na: úhrada došlých faktúr v hotovosti)
Dobrý deň,
úhradu faktúry dodávateľovi cez ECR, zaúčtujete v PD ako výdavok z pokladne - s účelom/stĺpcom peňažného denníka - nákup tovaru, materiálu, príp. prevádzková réžia. Čo sa týka evidencie výberov z registračnej pokladne, v zákone č. 289/2008 Z.z. o používaní  elektronickej registračnej pokladnice nie je ustanovená povinnosť zabezpečovať funkciu Výber a následne tlač dokladu s označením Výber. Je to skôr užívateľská funkcia, ktorú v našich programoch zatiaľ nepodporujeme.
Z daňového úradu doporučujú mať evidenciu zvlášť  ďalšej pokladnice, z ktorej  sa uskutočňujú výbery  na nákupy. Informácie ohľadom ranného vkladu Vám doporučujeme zistiť z vyššie uvedeného zákona, príp. na daňovom úrade. Dôvod, prečo Vám ranný vklad zaokrúhľuje na celé eurá, Vám v tomto okamihu nevieme poskytnúť. Pre viac informácií je potrebné kontaktovať nás e-mailom na: alfa@kros.sk. K urýchleniu komunikácie nám pomôže Vaše IČO, príp. zákaznícke číslo a takisto doplnenie informácie, aký typ ECR využívate.

re: článok 196 Smernica Rady 2006/112/ES
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 16.01.2012, 15:20, Reakcia na: článok 196 Smernica Rady 2006/112/ES)
Dobrý deň,
v uvedenom prípade by sme Vám pre zaevidovanie takejto faktúry v evidencii záväzkov doporučili použiť typ dokladu - Faktúra EÚ len daň, ktorý zabezpečí smerovanie sumy do zdaniteľných obchodov - do riadku 09. a 10. - Tovar a služby, pri ktorých daň platí príjemca. Správnosť uvedených informácií, ako aj  ďalšie otázky ohľadom evidencie takéhoto záväzku, Vám doporučujeme prekonzultovať s daňovým poradcom.
re: číslo daňového dokladu v Alfe sa nevypĺňa automaticky
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 16.01.2012, 11:52, Reakcia na: číslo daňového dokladu v Alfe sa nevypĺňa automaticky)
Dobrý deň,
číslo daňového dokladu v evidencii záväzkov vypĺňate na základe údajov z došlej faktúry, t.z., že do časti Číslo daňového dokladu uvediete číslo faktúry, ktorá Vám prišla. Údaj o čísle bankového výpisu, ktorým bol daný záväzok uhradený, nájdete v evidencii záväzkov - priamo v konkrétnom záväzku v dolnej časti - v časti úhrady.
úhrada došlých faktúr v hotovosti
(Pavol Pastorok, 16.01.2012, 10:16)
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na úhradu dodávateľských faktúr v hotovosti.
Ako si to  mám zaúčtovať v PD úhradu dodávateľských faktúr.Dodávateľ mi s fak. dá aj doklad z ECR.Alebo keď potrebujem ísť na nákup tovaru napr. kancelárskeho ako si z kasy zaúčtujem výber v hotovosti, keďže cez voľbu sklad , zoznam ECR máme len možnosť vkladu.Teda ako máme urobiť výber v hotovosti ale aj keď chcem uhradiť z pokladne dodávat.faktúru. Ešte by som sa chcel opýtať, či ranný vklad musí byť taký istý ako bol stav zásuvky v predchádzajúci deň. A ešte mi prosím Vás poraďte keď dávam ráno vklad do pokladne, neberie mi centy, teda pri vklade 115,15, mi na doklade z ECR vklad píše hotovosť na celé čísla,čiže 115 € a  nie 115,15 € ako som zadal. Za radu vopred ďakujem.
re: preplatok dane
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 16.01.2012, 09:48, Reakcia na: preplatok dane)
Dobrý deň,
ďakujeme za Váš príspevok s užitočnými informáciami aj pre ďalších daňovníkov.
re: preplatok dane
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 16.01.2012, 09:44, Reakcia na: preplatok dane)
Dobrý deň,
príjem zo zamestnania nesúvisí s Vašou podnikateľskou činnosťou, t.z., že príjem zo závislej činnosti uvediete až v DP v oddieli V. - Príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona. Vzhľadom k tomu, že daňový preplatok, ktorý Vám vznikne, nesúvisí s Vašou podnikateľskou činnosťou, v rámci podnikania o ňom neúčtujete.
článok 196 Smernica Rady 2006/112/ES
(Martina, 15.01.2012, 19:39)
Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť. Mám DF zo zahraničia na 250,-EUR dodanie služby podľa reverzného vyúčtovania -DPH účtuje príjemca (teda ja) podľa článku 196 Smernice Rady 2006/112/ES - mala by som teda účtovať daň na výstupe..Ako to spravím v JU? pomocou Interného dokladu? Je možné si uplatniť aj daň na vstupe?Poprosím o podrobný popis.
Ďakujem
preplatok dane
(ekonomrs, 15.01.2012, 17:27)
Preplatok na dani z príjmov zamestnanca nemá nič spoločné s podnikaním, takže vôbec ho netreba evidovať v rámci podnikania. Treba ho poslať na súkromný účet. Ak by Ste platili preddavky v rámci podnikania a vyšiel by Vám preplatok, tak to by Ste nohli prijať na podnikateľský účet a zaevidovať ako nezdaniteľný príjem. Tak ako daň je neuzanný výdavok a daňovému úradu je to jedno, či ho zaplatíte z podnikateľského alebo súkromného účtu, tak ist aj preplatok je nezdaniteľný príjem.
preplatok dane
(Daniela, 14.01.2012, 19:45)
Dobrý večer
Robím si danové priznanie a mám preplatok.Som ale zamestnaná na plný uväzok a od 1.10.2011 aj SZČO.V rámci podnikania mi vyšla danová strata 4 €.Takže preplatok mám zo zamestnania.Musím ho evidovať v rámci podnikania,alebo ten preplatok nesúvisí s podnikaním a či som povinná si ho dať poslať na podnikateľský,alebo súkromný účet?A posledná otázka,ak ho musím viesť v rámci podnikania,je to vlastne iný nezdaniteľný príjem?MOc vám ďakujem za pomoc a ochotu
Daniela
číslo daňového dokladu v Alfe sa nevypĺňa automaticky
(Zuzana Orosová, 14.01.2012, 11:21)
Dobrý deň,
skúšam účtovať úhradu záväzku. Najprv si vytvorím záväzok podľa došlej FA. Následne v PD zaúčtujem jeho úhradu podľa výpisu z BÚ. VzBÚ číslujem Bmm/xx, napr. B01/01. Pri úhrade z BÚ mám zaškrtnutú voľbu Úhrada záväzku, ktorý následne aj uhradím. Ak uhradím FA, v evidencii záväzkov sa mi nevyplní kolonka číslo daň. dokladu, a neviem ju vyplniť ani manuálne. Je to spôsobené tým, že program je v bezplatnej skúšobnej verzii? Ďakujem.
re: uhrada pohladavky v hotovosti
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 13.01.2012, 13:54, Reakcia na: uhrada pohladavky v hotovosti)
Dobrý deň,
v tomto prípade Vám doporučujeme príjmy za úhradu faktúr účtovať do peňažného denníka na základe uzávierky z registračnej pokladne, ktorú Vám odovzdá klient, t.z. že sumu úhrad za faktúry zaevidujete do PD ako príjem do pokladne s účelom-stĺpcom PD - Príjem za tovar, resp. Príjem za výrobky a služby s náväznosťou na evidenciu pohľadávok.
uhrada pohladavky v hotovosti
(Olšavová Zora, 13.01.2012, 09:47)
Dobry den, rada by som spytala ako postupovat pri uhrade pohladavky. Som externa uctovnicka, firma si vystavuje faktury a uhradza cez ERP vo vlastnom systeme. Doteraz som evidovala faktury len do evidencie pohladavok a uhrady priamo cez uctovanie v penaznom denniku. Ako postupovat podla novej legislativy ?  Ďakujem.
re: sklad materiálu a výkaz o majetku a záväzkoch
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 12.01.2012, 17:26, Reakcia na: sklad materiálu a výkaz o majetku a záväzkoch)
Dobrý deň,
v tomto prípade je dôležité skontrolovať, aký typ skladu ste si zvolili pri vytváraní skladu. Pokiaľ je príznak v časti: Tovarový sklad - suma tovaru vstúpi vo výkaze o majetku a záväzkoch do riadku 06 - Tovar, ak je na sklade nastavený príznak: Materiálový sklad - suma skladových zásob sa uvedie vo výkaze o majetku a záväzkoch v riadku 05 - Materiál. V prípade ďalších otázok nás kontaktujte e-mailom na alfa@kros.sk. Pre urýchlenie komunikácie uveďte Vaše IČO, príp. zákaznícke číslo. Riešenie Vám následne pošleme e-mailom.
re: Fa s DPH z ČR
(Zuzana Janigová, 12.01.2012, 16:40, Reakcia na: re: Fa s DPH z ČR)
Ďakujem veľmi pekne.
re: Fa s DPH z ČR
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 12.01.2012, 16:38, Reakcia na: Fa s DPH z ČR)
Dobrý deň,
faktúru z ČR, na ktorej je vyčíslená suma DPH, zaevidujete do evidencie záväzkov s typom dokladu - Faktúra v nulovej sadzbe DPH. Úhradu takejto faktúry (vrátane DPH) zaúčtujete do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - s účelom/stĺpcom PD - Výdavok za materiál.
Fa s DPH z ČR
(Zuzana Janigová, 12.01.2012, 15:47)
Dobrý deň, obdržali sme z ČR faktúru za materiál, materiál zaslali kuriérom. Na faktúre je uvedená česká DPH (aj my sme platca DPH). Ako zaúčtujem takúto faktúru v Alfe? Ďakujem
sklad materiálu a výkaz o majetku a záväzkoch
(Peter B, 11.01.2012, 19:33)
Vediem sklad materialu (nie tovaru) v ALFE a ked zadam prijem na sklad automaticky mi zapise sumu materialu do vykazu o majetku a zaväzkoch do kolonky tovar.Ako to mam nastavit aby do kolonky material mi zapocitavalo?
re: príjem hotovosti z pohľadávok
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 11.01.2012, 13:41, Reakcia na: príjem hotovosti z pohľadávok)
Dobrý deň, doklad o úhrade faktúry vystavenej v roku 2011 vytlačíte priamo v databáze roku 2011 cez záložku - Fakturácia/Faktúry - cez tlačidlo - Uhraď faktúru cez ECR. Zároveň v tomto prípade treba v databáze roku 2011 - v režime účtovania v záložke Fakturácia vypnúť voľbu: Zapíš úhradu do peňažného denníka, aby sa daná úhrada faktúry nezapísala do PD - t.j. príjmov roku 2011. Zároveň Vám doporučujeme skontrolovať po takejto úhrade stav pohľadávky v evidencii pohľadávok. V databáze roku 2012 uvedený príjem za úhradu faktúry zaúčtujete do PD na základe dennej uzávierky a zároveň na základe prijatej úhrady vysporiadajte pohľadávku v evidencii pohľadávok.
príjem hotovosti z pohľadávok
(Pavol Pastorok, 11.01.2012, 09:52)
Dobrý deň,
ako máme vytlačiť doklad o prijatej platbe zákazníkovi, ktorý prišiel vyplatiť pohľadávku/faktúru / vystavenú v roku 2011, keď máme iba fiškálnu tlačiareň Elcom 500, ktorá okrem vytlačení X a Z uzávierky nemá žiadne iné funkcie, čiže sme nútení používať len program ALFA. Keďže v programe sa nenachádza v peňažnom denníku v sekcii príjem do pokladne, žiadna kolonka pre tlač dokladu cez ECR, tak v tomto prípade ako máme postupovať a aký doklad máme vystaviť zákazníkovi o platbe.
Preto sa pýtam  : nemala by byť v ALFE táto funkcia pre tlač dokladu cez ECR sprístupnená aj v peňažnom denníku aby bola splnená litera zákona?
re: Prerušenie odpisov
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 10.01.2012, 12:55, Reakcia na: Prerušenie odpisov)
Dobrý deň,
v prípade, že zaškrtnete na karte dlhodobého majetku voľbu: Neodpisovať v aktuálnom roku (2011), je potrebné napriek danej voľbe spustiť ešte výpočet odpisov. Po výpočte odpisov a ich zapísaní na karty dlhodobého majetku, sa Vám do takejto karty dlhodobého majetku pridá zápis v znení: Odpis za rok 2011 (nepoužitý). Pokiaľ dodržíte uvedený postup, sumu odpisov za dlhodobý majetok, ktorý má prerušený odpis, v daňovej tabuľke neuvedie/neodráta.
Prerušenie odpisov
(Dana, 09.01.2012, 17:12)
Dobrý deň, je možné v jednom roku prerušiť odpisový plán na auto vložené do firmy? Druhý rok odpisovania. Ak v DHM zaškrtnem neodpisovať v roku 2011 aj tak mi v daňovej  tabuľke odpis vypočíta a odráta.Ďakujem