Účtovníctvo

Počet príspevkov: 2680, Posledná zmena: 16.03.2015, 07:09
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
daňové priznanie
(Daniela, 02.02.2012, 14:26)
Dobrý deň
Kedy bude možné cez alfu si urobiť  daňové priznanie za rok 2011?
Daniela
re: zahrnutie kurzu do nákladov
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 01.02.2012, 12:38, Reakcia na: zahrnutie kurzu do nákladov)
Dobrý deň,
do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane je možné účtovať len výdavky, ktoré súvisia s dosiahnutím a udržaním príjmov. Vzhľadom na uvedenú skutočnosť, je nutné uvedený výdavok na absolvovanie kurzu, resp. jeho uplatnenie do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane konzultovať s daňovým poradcom.
zahrnutie kurzu do nákladov
(Peter, 31.01.2012, 13:46)
dobrý deň, je možné zahrnúť do nákladov kurz Silvovej metody (Mind controll)?
re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 31.01.2012, 13:20, Reakcia na: re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia)
Dobrý deň,
uvedené stanovisko daňového úradu bolo zaslané nášmu užívateľovi programu ALFA  na základe jeho dopytu v apríli 2011.
re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia
(Timea Joneková, 31.01.2012, 12:37, Reakcia na: re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia)
Ďakujem za odpoveď. 
Z akého dátumu je predmetné vyjadrenie DRSR? 
re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 31.01.2012, 08:20, Reakcia na: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia)
Dobrý deň p. Joneková,
v súvislosti s Vašou otázkou pripájam k diskusnému príspevku vyjadrenie DRSR, ktoré poskytlo k otázke, do ktorého stĺpca PD účtovať nákup PHL:

Na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V postupoch účtovania nie je priamo ustanovené, či nákup PHM pre vozidlá účtovnej jednotky sa má účtovať ako materiál - prevádzkové látky alebo ako prevádzková réžia.
Ak budeme vychádzať z definície pojmu prevádzkové látky = ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky, potom aj nákup PHM by sa mal účtovať ako prevádzkové látky, pretože tiež ide o hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku.
V praxi sa často stretávame aj s tým, že nákup PHM - nafty a benzínu účtujú účtovné jednotky ako prevádzkovú réžiu, pretože ako z názvu vyplýva, tiež ide o výdavky na prevádzku účtovnej jednotky. Preto by si mala účtovná jednotka stanoviť v internej smernici, akým spôsobom bude nákup PHM  účtovať - ako prevádzkové látky a teda ako materiál alebo ako prevádzkovú réžiu. Pri stanovení spôsobu účtovania nákupu PHM by mala účtovná jednotka zvažovať rôzne skutočnosti, ktoré v účtovnej jednotke nastanú alebo môžu nastať, napr. skutočnosť, že v kolónke materiál bude účtovať len prípady spojené s výrobnou činnosťou účtovnej jednotky a pretože nákup PHM by tento údaj skresľoval, bude o nich účtovať ako o prevádzkovej réžii a podobne.
nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia
(Timea Joneková, 30.01.2012, 21:30)
Dobrý deň,
v skúšobnom príklade máte zaúčtovaný nákup PHL ako prevádzkovú réžiu. Prečo? Podľa postupov JÚ sú to výdavky za ZÁSOBY v členení na MATERIÁL - PREVÁDZKOVÉ LÁTKY (§11 ). Prečo?
vopred ďakujem za vysvetlenie.
re: Faktúry
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 30.01.2012, 11:16, Reakcia na: Faktúry)
Dobrý deň,
vzhľadom k tomu, že účtovné poradenstvo neposkytujeme, informácie o tom, kedy vystavujete odberateľovi dobropis, ťarchopis, príp. storno faktúry Vám doporučujeme zistiť v zákone. Postupnosť krokov, ako vystavíte v programe ALFA dobropis (zníženie ceny), príp. ťarchopis (zvýšenie ceny) Vám radi poskytneme e-mailom na: alfa@kros.sk, príp. telefonicky na tel. čísle: 041/7071015. Možnosť vykonať storno faktúry v programe ALFA  neexistuje, t.z., že v prípade, že chcete nejakú odoslanú faktúru pre odberateľa vystornovať, je potrebné vyhotoviť k nej dobropis.
Faktúry
(MajkaO, 29.01.2012, 21:04)
Dobrý deň
prosím o vysvetlenie kedy vystavujem Fa storno, kedy dobropis a kedy ťarchopis. Veľmi pekne ďakujem
re: preplatok dane
(Andrea Kotrbancová, 27.01.2012, 15:59, Reakcia na: re: preplatok dane)
Dobrý deň, za rok 2011 urobíte DPFO typ B.
Príjmy zo zamestnanie uvádzate v oddiely V. Výpočet dane zo závislej činnosti. Podrobnejšie informácie o vypĺňaní nájdete v poučení k DPFO.
re: platba stravnými lístkami v tescu
(Andrea Kotrbancová, 27.01.2012, 15:54, Reakcia na: platba stravnými lístkami v tescu)
Dobrý deň, nákup z Tesca zaúčtujete v evidencii/Peňažný denník cez Výdavok - Pokladnica.
V podstate stravné lístky sú ceniny. Ich nákup alebo príjem sa účtuje do peňažného denníka ako Príjem do pokladnice eurovej alebo do samostatnej pokladnice, ktorú vytvoríte pre ceniny. Viac pokladníc môžete vytvoriť len v prípade, že máte zakúpený aj modul Pokladnice.
Ak stravné lístky použijete na nákup, tak ich spotrebu zaúčtujete v peňažnom denníku ako Pokladnica - Výdavok.
re: preplatok dane
(Daniela, 27.01.2012, 14:48, Reakcia na: re: preplatok dane)
Dobrý den
Ešte som sa chcela opýtať,či treba v tomto prípade vyplňať DP typ A,alebo B ? Ak mám aj zamestnanie a som aj SZČO a mám zo zamestnania preplatok?Viem,že musím uviesť nielen príjmy zo zamestnania,ale aj z podnikateľskej činnosti,ale neviem ktorý papier vyplniť a či tam musím dať aj ICO a DIC.
platba stravnými lístkami v tescu
(Monika , 27.01.2012, 11:53)
Dobrý deň,
Mám reštauráciu, v ktorej platia stravnými lístkami. Tieto odovzdávam do strav, spoločností.
Stalo sa mi však, že som  za lístky nakúpila tovar aj
v Tescu. Chcela by som sa spýtať ako zaúčtovať v Alfe doklad z registračnej pokladnice z Tesca, kde som uhradili v poukážkach 6,30 € a v hotovosti 1,15 €.
Ďakujem
re: Súhrnný výkaz
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 27.01.2012, 10:51, Reakcia na: Súhrnný výkaz)
Dobrý deň,
súhrnný výkaz DPH  sa od 01.01.2010 DPH podáva vtedy, ak sa jedná o dodanie tovaru do členského štátu EÚ alebo dodanie služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1.
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ neuskutočňujete dodanie tovaru do členského štátu EÚ alebo dodanie služby s miestom dodania v inom členskom štáte, súhrnný výkaz nevyhotovujete.
Dovozom tovaru zo zahraničia Vám nevzniká povinnosť vyhotoviť súhrnný výkaz.
Súhrnný výkaz
(MajkaO, 27.01.2012, 09:24)
Dobrý deň
Prosím Vás o vysvetlenie, či musím podávať súhrnný výkaz DPH keď dovážam tovar z EU. Podľa §8 ods.4 zákona o DPH tomu rozumiem tak, že tento súhrnný výkaz vyplňujem ak tovar posielam z tuzemska do štátov EU. Keď si to chcem v alfe cez súhrnný výkaz vytlačiť nemám v tabulke nič stiahnuté. Neviem si s tým rady. Ďakujem
re: Fiktívne jazdy
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 26.01.2012, 14:18, Reakcia na: Fiktívne jazdy)
Dobrý deň p. Marcin,
v príručke k programu ALFA píšeme o jazde s fiktívnym čerpaním. Takúto jazdu je potrebné do evidencie jázd zaevidovať v prípade, že počas roka ste jazdili úspornejšie, ako je stanovené v technikom preukaze, čo spôsobilo, že Vaša skutočná spotreba PHL je nižšia ako programom vypočítaná. V takomto prípade môže v evidencii jázd vzniknúť záporný stav v nádrži, ktorý doporučujeme vysporiadať spomínanou jazdou s fiktívnym čerpaním. Pokiaľ vyššie uvedená situácia nastala vo Vašej evidencii jázd a neviete takúto jazdu s fiktívnym čerpaním zaevidovať, prosím, napíšte nám na: alfa@kros.sk. Pre urýchlenie komunikácie uveďte Vaše IČO, príp. zákaznícke číslo. Riešenie Vám následne pošleme e-mailom.
re: Kontrola účtovníctva
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 26.01.2012, 10:14, Reakcia na: Kontrola účtovníctva)
Dobrý deň,
po spustení kontroly sa Vám zobrazia nasledovné údaje: poradové číslo chyby, evidencia, v ktorej sa chyba nachádza, číslo dokladu s dátumom jeho vystavenia, ktorý bude potrebné opraviť a predovšetkým číslo chyby, ktoré Vám poskytne dôležité informácie o vzniknutej chybe. V zozname chýb s podrobným rozpisom si na základe čísla chyby, ktorú Vám vypísal program, následne overte, o akú chybu sa jedná a aká je možnosť jej úpravy. Pokiaľ je možné chybu opraviť automaticky, cez automatickú opravu chybu opravte. V prípade, že chyba si vyžaduje ručnú opravu, je potrebné konkrétny doklad v príslušnej evidencii opraviť, príp. skontrolovať. Viac informácií ku kontrole účtovníctva v programe ALFA Vám poskytneme telefonicky na tel. čísle: 041/7071015, príp. na: alfa@kros.sk. Pre urýchlenie komunikácie uveďte Vaše IČO, príp. zákaznícke číslo. Potrebné informácie Vám následne pošleme e-mailom.
Kontrola účtovníctva
(Dana, 26.01.2012, 08:19)
Dobrý deň,podľa  postupov a príkladov som urobila kontrolu účtovníctva , dala som  opraviť všetky automaticky opraviteľné chyby a keď som dala tlač vypísalo mi iba priebežné položky ( dátumovo nekorešpondujú. Keď som dala ale dala vytlačiť " Zoznam chýb s podrobným popisom vypísalo mi chyby, v ktorých sa vôbec nevyznám. ( neviem ktorú položku a ktorom riadku PD mám hľadať)
Ďakujem sa vysvetlenie
Fiktívne jazdy
(Ján Marcin , 25.01.2012, 17:27)
Prosím Vás ako mám správne do knihy jázd zaevidovať fiktívnu jazdu? Čítal som o tom v príručke ale podľa návodu mi to nejde správne urobiť a neviem kde robím chybu.
Veľmi by mi pomohol znázorňujúci príklad ak je to možné.
Ďakujem
re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 25.01.2012, 13:51, Reakcia na: re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH )
Dobrý deň p. Žiláková,
v uvedenom prípade je dôležité uviesť, že suma DPH nie je vypočítaná ako 20 % zo základu dane - toto je len orientačný výpočet, podobne, ako uvádza EZU aplikácia - skutočná hodnota DPH je vyčíslená ako súčet všetkých čiastkových DPH súm, ktoré sú vyčíslené dokladmi, ktoré máte zaevidované v evidencii DPH. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ si sumu DPH zrátate z jednotlivých dokladov, ktoré sa nachádzajú v evidencii DPH, suma DPH sa bude rovnať údaju 3886,10 EUR a nie údaju 3886,11 EUR (príp. 3886,106 EUR). Vzhľadom k tomu, že v daňovom priznaní uvádzate skutočné údaje z Vášho účtovníctva, sumu DPH uvediete takú, ako je skutočne zaevidovaná v evidencii DPH.
re: dotácia prechod do nového roka
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 25.01.2012, 12:24, Reakcia na: dotácia prechod do nového roka)
Dobrý deň,
postup k zaevidovaniu poskytnutej dotácie nájdete na www.kros.sk/11265 v často kladených otázkach. Do políčka Fulltext zadajte text "dotácia", následne sa Vám zobrazí návod: Ako v programe Alfa zaúčtovať poskytnutú dotáciu z úradu práce?, podľa ktorého Vám doporučujem postupovať pri účtovaní dotácie.
re: diéty,stravné pre szčo
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 25.01.2012, 12:17, Reakcia na: diéty,stravné pre szčo)
Dobrý deň,
otázky účtovného charakteru Vám doporučujeme konzultovať s daňovým poradcom.
dotácia prechod do nového roka
(Miroslava Gyomraiová, 25.01.2012, 11:18)
Dobrý deň!                                                                                                           
Mám na Vás jednu otázku. V r. 2010 som dostala dotáciu z UPSVaR ktorú som účtovala časť v roku 2010, ktorú som aj zdanila a časť mi ostala v r. 2011. Účtovala som to cez ID. Ja by som chcela vedieť ako mám dať do účtovníctva tú časť ktorú ešte nemám zdanenú.
Ďakujem za odpoveď.
diéty,stravné pre szčo
(Anna Pitáková, 24.01.2012, 22:34)
SZČO stavbár pracuje na Slovensku v kuse 25 dní, na koľko dní si môže uplatniť diéty /8,8€ /keď podľa zákona môže pracovať iba 6 dní. Na konci mesiaca je v kuse 6 dní doma. Musí si kúpiť stravné lístky,alebo je to možné odpisovať aj iným spôsobom
re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH
(Zdenka Žiláková, 24.01.2012, 16:07, Reakcia na: re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH )
Dobrý deň,
Ešte raz sa vraciam k téme s konkrétnym príkladom.
ALFA:  zsd = 19430,53€    daň = 3886,10€
EZU:    zsd = 19430,53€    daň = 3886,11€
Mat. 19430,53 z toho 20% = 3886,106
Podľa predpisu DR citujem: "Údaje v daňovom priznaní sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent do 0,005 € nadol a od 0,005 € vrátane nahor.", má Alfa vypočítanú daň o eurocent menej, čiže zle.