Účtovníctvo

Počet príspevkov: 2669, Posledná zmena: 30.01.2015, 20:18
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
re: preplatok dane
(Daniela, 27.01.2012, 14:48, Reakcia na: re: preplatok dane)
Dobrý den
Ešte som sa chcela opýtať,či treba v tomto prípade vyplňať DP typ A,alebo B ? Ak mám aj zamestnanie a som aj SZČO a mám zo zamestnania preplatok?Viem,že musím uviesť nielen príjmy zo zamestnania,ale aj z podnikateľskej činnosti,ale neviem ktorý papier vyplniť a či tam musím dať aj ICO a DIC.
platba stravnými lístkami v tescu
(Monika , 27.01.2012, 11:53)
Dobrý deň,
Mám reštauráciu, v ktorej platia stravnými lístkami. Tieto odovzdávam do strav, spoločností.
Stalo sa mi však, že som  za lístky nakúpila tovar aj
v Tescu. Chcela by som sa spýtať ako zaúčtovať v Alfe doklad z registračnej pokladnice z Tesca, kde som uhradili v poukážkach 6,30 € a v hotovosti 1,15 €.
Ďakujem
re: Súhrnný výkaz
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 27.01.2012, 10:51, Reakcia na: Súhrnný výkaz)
Dobrý deň,
súhrnný výkaz DPH  sa od 01.01.2010 DPH podáva vtedy, ak sa jedná o dodanie tovaru do členského štátu EÚ alebo dodanie služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1.
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ neuskutočňujete dodanie tovaru do členského štátu EÚ alebo dodanie služby s miestom dodania v inom členskom štáte, súhrnný výkaz nevyhotovujete.
Dovozom tovaru zo zahraničia Vám nevzniká povinnosť vyhotoviť súhrnný výkaz.
Súhrnný výkaz
(MajkaO, 27.01.2012, 09:24)
Dobrý deň
Prosím Vás o vysvetlenie, či musím podávať súhrnný výkaz DPH keď dovážam tovar z EU. Podľa §8 ods.4 zákona o DPH tomu rozumiem tak, že tento súhrnný výkaz vyplňujem ak tovar posielam z tuzemska do štátov EU. Keď si to chcem v alfe cez súhrnný výkaz vytlačiť nemám v tabulke nič stiahnuté. Neviem si s tým rady. Ďakujem
re: Fiktívne jazdy
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 26.01.2012, 14:18, Reakcia na: Fiktívne jazdy)
Dobrý deň p. Marcin,
v príručke k programu ALFA píšeme o jazde s fiktívnym čerpaním. Takúto jazdu je potrebné do evidencie jázd zaevidovať v prípade, že počas roka ste jazdili úspornejšie, ako je stanovené v technikom preukaze, čo spôsobilo, že Vaša skutočná spotreba PHL je nižšia ako programom vypočítaná. V takomto prípade môže v evidencii jázd vzniknúť záporný stav v nádrži, ktorý doporučujeme vysporiadať spomínanou jazdou s fiktívnym čerpaním. Pokiaľ vyššie uvedená situácia nastala vo Vašej evidencii jázd a neviete takúto jazdu s fiktívnym čerpaním zaevidovať, prosím, napíšte nám na: alfa@kros.sk. Pre urýchlenie komunikácie uveďte Vaše IČO, príp. zákaznícke číslo. Riešenie Vám následne pošleme e-mailom.
re: Kontrola účtovníctva
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 26.01.2012, 10:14, Reakcia na: Kontrola účtovníctva)
Dobrý deň,
po spustení kontroly sa Vám zobrazia nasledovné údaje: poradové číslo chyby, evidencia, v ktorej sa chyba nachádza, číslo dokladu s dátumom jeho vystavenia, ktorý bude potrebné opraviť a predovšetkým číslo chyby, ktoré Vám poskytne dôležité informácie o vzniknutej chybe. V zozname chýb s podrobným rozpisom si na základe čísla chyby, ktorú Vám vypísal program, následne overte, o akú chybu sa jedná a aká je možnosť jej úpravy. Pokiaľ je možné chybu opraviť automaticky, cez automatickú opravu chybu opravte. V prípade, že chyba si vyžaduje ručnú opravu, je potrebné konkrétny doklad v príslušnej evidencii opraviť, príp. skontrolovať. Viac informácií ku kontrole účtovníctva v programe ALFA Vám poskytneme telefonicky na tel. čísle: 041/7071015, príp. na: alfa@kros.sk. Pre urýchlenie komunikácie uveďte Vaše IČO, príp. zákaznícke číslo. Potrebné informácie Vám následne pošleme e-mailom.
Kontrola účtovníctva
(Dana, 26.01.2012, 08:19)
Dobrý deň,podľa  postupov a príkladov som urobila kontrolu účtovníctva , dala som  opraviť všetky automaticky opraviteľné chyby a keď som dala tlač vypísalo mi iba priebežné položky ( dátumovo nekorešpondujú. Keď som dala ale dala vytlačiť " Zoznam chýb s podrobným popisom vypísalo mi chyby, v ktorých sa vôbec nevyznám. ( neviem ktorú položku a ktorom riadku PD mám hľadať)
Ďakujem sa vysvetlenie
Fiktívne jazdy
(Ján Marcin , 25.01.2012, 17:27)
Prosím Vás ako mám správne do knihy jázd zaevidovať fiktívnu jazdu? Čítal som o tom v príručke ale podľa návodu mi to nejde správne urobiť a neviem kde robím chybu.
Veľmi by mi pomohol znázorňujúci príklad ak je to možné.
Ďakujem
re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 25.01.2012, 13:51, Reakcia na: re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH )
Dobrý deň p. Žiláková,
v uvedenom prípade je dôležité uviesť, že suma DPH nie je vypočítaná ako 20 % zo základu dane - toto je len orientačný výpočet, podobne, ako uvádza EZU aplikácia - skutočná hodnota DPH je vyčíslená ako súčet všetkých čiastkových DPH súm, ktoré sú vyčíslené dokladmi, ktoré máte zaevidované v evidencii DPH. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ si sumu DPH zrátate z jednotlivých dokladov, ktoré sa nachádzajú v evidencii DPH, suma DPH sa bude rovnať údaju 3886,10 EUR a nie údaju 3886,11 EUR (príp. 3886,106 EUR). Vzhľadom k tomu, že v daňovom priznaní uvádzate skutočné údaje z Vášho účtovníctva, sumu DPH uvediete takú, ako je skutočne zaevidovaná v evidencii DPH.
re: dotácia prechod do nového roka
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 25.01.2012, 12:24, Reakcia na: dotácia prechod do nového roka)
Dobrý deň,
postup k zaevidovaniu poskytnutej dotácie nájdete na www.kros.sk/11265 v často kladených otázkach. Do políčka Fulltext zadajte text "dotácia", následne sa Vám zobrazí návod: Ako v programe Alfa zaúčtovať poskytnutú dotáciu z úradu práce?, podľa ktorého Vám doporučujem postupovať pri účtovaní dotácie.
re: diéty,stravné pre szčo
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 25.01.2012, 12:17, Reakcia na: diéty,stravné pre szčo)
Dobrý deň,
otázky účtovného charakteru Vám doporučujeme konzultovať s daňovým poradcom.
dotácia prechod do nového roka
(Miroslava Gyomraiová, 25.01.2012, 11:18)
Dobrý deň!                                                                                                           
Mám na Vás jednu otázku. V r. 2010 som dostala dotáciu z UPSVaR ktorú som účtovala časť v roku 2010, ktorú som aj zdanila a časť mi ostala v r. 2011. Účtovala som to cez ID. Ja by som chcela vedieť ako mám dať do účtovníctva tú časť ktorú ešte nemám zdanenú.
Ďakujem za odpoveď.
diéty,stravné pre szčo
(Anna Pitáková, 24.01.2012, 22:34)
SZČO stavbár pracuje na Slovensku v kuse 25 dní, na koľko dní si môže uplatniť diéty /8,8€ /keď podľa zákona môže pracovať iba 6 dní. Na konci mesiaca je v kuse 6 dní doma. Musí si kúpiť stravné lístky,alebo je to možné odpisovať aj iným spôsobom
re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH
(Zdenka Žiláková, 24.01.2012, 16:07, Reakcia na: re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH )
Dobrý deň,
Ešte raz sa vraciam k téme s konkrétnym príkladom.
ALFA:  zsd = 19430,53€    daň = 3886,10€
EZU:    zsd = 19430,53€    daň = 3886,11€
Mat. 19430,53 z toho 20% = 3886,106
Podľa predpisu DR citujem: "Údaje v daňovom priznaní sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent do 0,005 € nadol a od 0,005 € vrátane nahor.", má Alfa vypočítanú daň o eurocent menej, čiže zle.
re: Prechod do nového roku.
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 24.01.2012, 15:52, Reakcia na: Prechod do nového roku.)
Dobrý deň,
v tomto prípade Vám na prenos údajov - vystavených faktúr a objednávok z databázy r. 2012  na 1 PC do databázy roku 2012 na druhom PC doporučujeme využiť funkciu export-import, ktorú nájdete priamo v záložke Fakturácia. Export faktúr vykonáte v databáze roku 2012 - cez záložku Fakturácia/Export - vytvorený exportný súbor si uložte z cieľového priečinka na USB kľúč. Na druhom PC následne exportný súbor z USB kľúča uložíte do adresára C/ALFA/EXPORT - odkiaľ v databáze roku 2012  vykonáte import faktúr, resp. objednávok. Takto sa fakturácia zaktualizuje novými údajmi. Pred vykonaním exportu-importu Vám doporučujeme vykonať zálohu účtovníctva cez záložku Firma/Zálohuj účtovníctvo. Viac informácií, ako export-import faktúr vykonať Vám ochotne poskytneme telefonicky na tel. čísle: 041/7071015, príp. e-mailom na: alfa@kros.sk.
re: osobná potreba
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 24.01.2012, 13:00, Reakcia na: osobná potreba)
Dobrý deň,
vzhľadom k tomu, že účtovné poradenstvo neposkytujeme, doporučujeme Vám uvedenú otázku konzultovať s daňovým poradcom.
re: účtovanie DPH z faktúry EU vystavenej s DPH
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 24.01.2012, 12:45, Reakcia na: účtovanie DPH z faktúry EU vystavenej s DPH)
Dobrý deň,
faktúru z EÚ, na ktorej je vyčíslená suma DPH, zaevidujete do evidencie záväzkov s typom dokladu - Faktúra v nulovej sadzbe DPH. Úhradu takejto faktúry (vrátane DPH) zaúčtujete do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - s účelom/stĺpcom PD - Výdavok za materiál, príp. iný.
Vzhľadom na nesprávny postup zo strany dodávateľa, správnosť uvedených informácií Vám doporučujeme odkonzultovať s daňovým poradcom.
re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 24.01.2012, 12:00, Reakcia na: re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH )
Dobrý deň p. Žiláková,
aplikácia finančného riaditeľstva má pri riadku 04 ako "pomôcku" uvedené, že odporúčaná hodnota v tomto riadku má byť riadok 03 × 0,2. V prípade, že uvedené nesúhlasí so sumou, ktorá je v riadku naozaj vyplnená, tak to označí aplikácia ako "Logickú chybu". Samozrejme je to len približné určenie sumy. Uvedenú situáciu sme riešili s DRSR a obdržali sme uvedené stanovisko:
Logické chyby v riadkových kontrolách nebránia využitiu jednotlových funkcií webového formulára (tlač, uloženie, odoslanie na EP DRSR). Vzhľadom k tomu, že aplikácia nemá k dispozícií údaje používateľov z účtovníctva, jediný algoritmus na výpočet odporúčanej hodnoty, ktorý je schopná uplatniť, je základ dane * sadzba dane. Daňové subjekty v daňovom priznaní uvádzajú vždy údaje, ktoré im vyplývaju z účtovníctva.
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ údaje v daňovom priznaní súhlasia s údajmi Vášho účtovníctva, daňové priznanie aj napriek hláške o logickej chybe odošlete a to z dôvodu, že údaje do daňového priznania uvádzate na základe toho, ako Vám vyplynuli z účtovníctva.
osobná potreba
(Paulína , 24.01.2012, 11:39)
Dobrý deň, poprosila bu som Vás o radu. Ako mám zaúčtovať osobnú potrebu tovaru pri ukončení podnikania. Som platcom DPH.
účtovanie DPH z faktúry EU vystavenej s DPH
(Anna Keratová, 24.01.2012, 10:52)
Dobrý deň, prosím o radu. Dostala som faktúru z EU chybne vystavenú so zahraničnou DPH. Dodávateľ ju nie je ochotný opraviť. Z toho dôvodu nemôžem vykonať samozdanenie a nemám nárok na odpočet DPH. Ako túto faktúru správne účtovať v evidencii záväzkov, aký typ dokladu zadať, aby ho program nezaradil do evidencie DPH? Ako zaúčtovať jej úhradu v peňažnom denníku, celá hodnota faktúry /aj s DPH/ bude môj daňový výdavok ? Ďakujem.
re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 24.01.2012, 08:01, Reakcia na: re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH )
Dobrý deň p. Žiláková,
momentálne je uvedená situácia predmetom testovania, o výsledku Vás budeme informovať e-mailom, príp. formou diskusného príspevku.
re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH
(Zdenka Žiláková, 23.01.2012, 19:06, Reakcia na: re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH )
Dobrý deň,
aplikácia EZU pri otváraní (XLM) si automaticky kontroluje riadok 04, čo je daň zo základu, ak nesedí, zahlási chybu na danom riadku a ponúkne správnu sumu, a len túto sumu akceptuje. Táto chyba sa automatický prejaví aj na riadku 19, 28, 33. Ako som spomenula v predchádzajúcom príspevku jedná sa o zaokrúhľovanie na jeden cent.
Prechod do nového roku.
(Dana, 23.01.2012, 18:48)
Dobrý večer, pracujem v Alfe na dvoch počítačoch, jeden vo firme, druhý doma. údaje prenášam cez USB. Na jednom PC som urobila prechod do nového roku, podľa Vašej rady zaslanej mi mailom. Na ňom vystavujem faktúry, robím objednávky. Chcela by som sa spýtať, keď urobím prechod aj na druhom PC po ukončení roku 2011 je možné údaje s USB z roku 2012 automaticky preniesť ? Ďakujem
re: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 23.01.2012, 16:46, Reakcia na: Zaokrúhľovanie v daňovom priznaní k DPH )
Dobrý deň p. Žiláková,
vzhľadom k tomu, že v súčasnosti neevidujeme žiadny problém  s importom údajov na stránku DRSR, poprosím Vás, napíšte nám viac informácií - presné sumy, príp. nám pošlite náhľad chybovej hlášky, ktorá pri importe na stránku riadisteľstva vzniká na: alfa@kros.sk. Riešenie Vám následne pošleme e-mailom. Ďakujeme.
re: DPH a zahraničná fa
(Mgr. Jaroslava Svrčková, 23.01.2012, 16:08, Reakcia na: DPH a zahraničná fa)
Dobrý deň,
postup k zaevidovaniu došlej faktúry z EÚ nájdete na www.kros.sk/11265 v často kladených otázkach. Do políčka Fulltext zadajte text "došlá faktúra", následne sa Vám zobrazí návod: Ako zaúčtujem došlú faktúru za nákup tovaru v EÚ?, podľa ktorého Vám doporučujem zaevidovať došlú faktúru z ČR.