Účtovníctvo

Počet príspevkov: 2703, Posledná zmena: 19.08.2015, 14:02
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
uzatvorenie účtovníctva
(Mária Škorová, 01.06.2009, 14:07)
dobrý deň, chcem sa spýtať,či je nejaká možnosť uzatvoriť účtovné obdobie, napr. za určitý štvrťrok, keď už mám vytvorené DPH za daný Quartál, aby som tam do toho obdobia niečo náhodou nezaúčtovala, alebo aby sa mi neprečíslovali doklady alebo tak. ďakujem z a odpoveď
Samozdanenie - nákup kovového odpadu
(Milan, 01.06.2009, 13:25)
Ako SZČO plátca DPH vykupujem kovový odpad - šrot aj od iných SZČO plátcov DPH. Od dodávateľa mám DF bez DPH s poznámkou v zmysle Zákona o DPH, § 69 ods.12 daňová povinnosť prechádza na kupujúceho, túto DF musím samozdaniť.
Ako mám takúto DF zaevidovať v knihe záväzkov, aby v DP DPH to bolo v správnych riadkoch ?
Aký typ dokladu pri zaevidovaní  DF použiť ?
Ďakujem za odpoveď.
Ako začať?
(Mária Durkajová, 01.06.2009, 12:49)
Dobrý den, prosim o radu, kde hladat kompletné info o tom, ako sa mam pohnut z miesta..? prosim, existuje nejaka prirucka o tom, ako uctovat, potrebne datumy, vsetko co mi pomoze ako zaciatocnicke?teda ucto od A po Z...? dakujem
re: Zavazok a pohladavky
(Lenka Žideková, 01.06.2009, 10:42, Reakcia na: Zavazok a pohladavky)
V minulom roku ste túto pohľadávku mali čiastočne uhradenú. Po prechode do ďalšieho roka ju máte tiež ako čiastočne uhradenú. Keď Vám príde platba od partnera urobíte bežnú úhradu v peňažnom denníku. V časti Bankový účet prípadne Pokladnica si zvolíte príjem a cez tlačidlo F7 si danú pohľadávku vyberiete a uhradíte ju. Po uložení úhrady v evidencii pohľadávok v časti zostáva uhradiť budete mať nulu.
re: Alfa
(Lenka Žideková, 01.06.2009, 10:20, Reakcia na: Alfa)
Acrobat Reader si môžete nainštalovať z posledného registrovaného CD, ktoré ste od nás obdržali. CD vložíte do mechaniky, pôjdete cez tento počítač, kliknete pravým tlačidlom myši a zvolíte otvoriť CD. Kliknete na súbor Servis. Pod súborom Servis sa nachádza súbor Acrobat Reader. Po nainštalovaní Acrobatu si zadajte cestu cez Číselník/Režim účtovania/Iné. V tejto záložke sa nachádza umiestnenie programu Acrobat Reader, kde si zadáte cestu buď automaticky alebo ručne.
Zavazok a pohladavky
(Peter, 31.05.2009, 11:23)
Dobry den, moja otazka sa tyka ohladom pohladavok. Minuly rok mi obchodny partner po vystaveni mojej faktury uhradil o 10percent menej sumy vystavenej na fakture a az tento rok mi doplatil zvysnych 10percent. Moja otazka je, ako to presne zauctovat do mojich POhladavok, aby pri Stlpci Zostava uhradit bola nula?Dakujem
Alfa
(Dáša Lumtzerová , 28.05.2009, 16:54)
Neviem ako si mám stiahnuť Acrobat Reader 5xce,chcem vytlačiť tlačiva z roku 2008 a nemôžem
re: Kúpa automobilu
(Lenka Žideková, 26.05.2009, 15:05, Reakcia na: Kúpa automobilu)
Na našej stránke sa nachádzajú postupy na zaúčtovanie úveru aj na zaúčtovanie leasingu osobného aj úžitkového automobilu. Postupy nájdete v sekcii Podpora používateľom/Často kladené otázky (FAQ) v časti Účtovníctvo. Do evidencie dlhodobého majetku si auto zaevidujete cez tlačidlo Pridaj. Zadáte si názov automobilu, spôsob obstarania, dátum zaradenia, obstarávacia cena, zadáte si triedu a vyberiete si spôsob odpisovania.
Kúpa automobilu
(M. Adamikova , 26.05.2009, 12:01)
V marci som kúpila formou úveru auto a za štyri roky ho musím splatiť. Potrebujem len vedieť ako ho mám zaevidovať do dlhodobého majetku, odpisovať ho chcem za štyri roky. Splátky úveru mám dať aj ako závezok?
re: Pridanie konta
(Lenka Žideková, 22.05.2009, 15:18, Reakcia na: Pridanie konta)
Na existujúcej faktúre si účet vyberte ručne. Vo faktúre pôjdete cez tlačidlo Oprav a v záložke Firma si daný účet vyberiete.
V prípade, že uvedený účet budete používať pri vystavovaní faktúr, môžete si ho pridať aj cez Číselník/Režim účtovania/Vystavenie faktúry/Môj účet. Pri vystavení novej faktúry Vám ho automaticky preberie.
DIČ si  na existujúcich faktúrach doplníte ručne. Je potrebné, aby ste si DIČ opravili cez Číselník/Firemné iniciály. Pri vystavení novej faktúry Vám aj DIČ automaticky preberie.
Pridanie konta
(Milan, 21.05.2009, 22:36)
Dobrý večer, pridal som si bankový účet (lebo som ho nemal definovaný) a na faktúre sa mi nezobrazuje. Tak isto sa mi nezobrazilo nové DIČ (pri počiatočnom zadávaní som sa zmýlil) ktoré som musel opraviť.
re: leasing úžitkového vozdila
(Lenka Žideková, 20.05.2009, 12:48, Reakcia na: leasing úžitkového vozdila)
Postupy na zaúčtovanie leasingu úžitkového vozidla nájdete na našej internetovej stránke v sekcii Podpora užívateľom/ALFA/Často kladené otázky (FAQ) v časti účtovníctvo.
leasing úžitkového vozdila
(janka melišová, 20.05.2009, 09:11)
prosím o pomoc pri zaúčovaní leasingu účelového vozidla,
nultej splátky -akontácie a ďalších splátok
re: Myľná platba
(Lenka Žideková, 14.05.2009, 15:42, Reakcia na: Myľná platba)
Mylnú platbu si zaúčtujte ako výdavok neovplyvňujúci základ dane a následne príjem si zaúčtujte ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Uzávierkové doklady účtujete na konci roka ako napríklad odpisy a kurzové rozdiely.
Myľná platba
(Anna Straková, 13.05.2009, 18:27)
Ako postupovať, ak som uhradila omylom sumu na iný účet a tiež ak mi myľnú platbu uhradili. Tiež mi nie je jasný postup pri interných dokladoch či uložit ako uzavierkový doklad  alebo nie?
Ďakujem za odpoveď pre nováčika.
re: Preplatok z dane z príjmov FO
(Lenka Žideková, 11.05.2009, 13:51, Reakcia na: Preplatok z dane z príjmov FO)
Preplatok z dane z príjmov FO si môžete zadefinovať aj do evidencie pohľadávok. Predmet fakturácie si dáte preplatok z dane z príjmov FO, účel - stĺpec peňažného denníka si vyberiete iný nezdaniteľný príjem a typ dokladu si zvoľte daň z príjmov.
re: Poskytnutý preddavok a jeho vyúčtovanie
(Lenka Žideková, 11.05.2009, 13:40, Reakcia na: Poskytnutý preddavok a jeho vyúčtovanie)
Postupy na zaúčtovanie prijatého a poskytnutého preddavku máme vytvorené pre platcu DPH. Pri neplatiteľovi DPH stačí ak v časti interné doklady vynecháte rozpis úhrady.V časti Podpora používateľom/ALFA/Často kladené otázky (FAQ) sú tieto postupy aktualizované a správne. V elektronickom Helpe a v príručke budú uvedené postupy prijatých a poskytnutých preddavkov aktualizované v najbližšom období.
Poskytnutý preddavok a jeho vyúčtovanie
(JánH, 09.05.2009, 22:45)
Dobrý deň,
na tomto fóre i v poslednej príručke Alfa je uvedený postup, ako zaúčtovať poskytnutý preddavok u platcu DPH. Postup pre zaúčtovanie poskytnutého preddavku, faktúry k prijatej platbe a konečnej faktúry za dodanie tovaru je uvedený aj na internetovej stránke www.kros.sk v časti Často kladené otázky(FAQ). Aj tu je príklad iba pre platcu DPH. V jednej Vašej odpovedi ste uviedli, že pri neplatcovi DPH stačí vynechať rozpis úhrady cez interný doklad.
Ešte chcem podotknúť, že podľa aktuálnej príručky Alfa (z 11.2008) sa má úhrada požadovaného preddavku do peňažného denníka zaevidovať ako výdavok s účelom Iný neovplyvňujúci daň z príjmu a v príklade uvedenom na internetovej stránke www.kros.sk v časti Často kladené otázky(FAQ) ako výdavok s účelom Výdavok za tovar.
Keďže mi to nie je celkom jasné, prosím Vás o podrobný postup pre prípad, že preddavok pre neplatcu DPH je vystavený v rovnakej výške ako bude záväzok – daňový doklad, pričom na konečnej (ostrej) faktúre je uvedené, že platba bola uhradená zálohou a teda zostáva uhradiť 0,00 €.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Preplatok z dane z príjmov FO
(Jaroslav Žilák, 08.05.2009, 17:42)
Dobrý deň,
ako zaúčtujem preplatok z dane z príjmov FO, mám ho účtovať ako iný nezdaniteľný príjem? Mál byť tento príjem vedený v pohľadávkach?
Ďakujem za odpovede.
re: súhrn DPH
(Lenka Žideková, 29.04.2009, 10:34, Reakcia na: súhrn DPH)
Od 01.03.2009 ste sa stali platcom DPH. Najskôr je potrebné do účtovníctva zaúčtovať všetky doklady kedy ste boli neplatiteľom DPH. Následne cez Číselník/Režim účtovania/Všeobecné zapnete voľbu Platiteľ DPH. Po zapnutí uvedenej voľby sa Vám budú doklady rozpisovať na základ a DPH. Evidenciu DPH si odkontrolujte fyzickou kontrolou cez Evidencia/Evidencia DPH. V ľavom rohu si zvolíte Odpočítanie dane alebo Zdaniteľné obchody a vyfiltrujete si obdobie len 3. mesiac 2009. Zároveň Vám doporučíme prekontrolovať 1. aj 2. mesiac. V tomto období sa nemôžu nachádzať žiadne záznamy.
Okrem fyzickej kontroly si spustite aj kontrolu účtovníctva cez Firma/Kontrola. Všetky chyby, ktoré program vypíše si odkontrolujte.
Do firemných iniciál si môžete zadať aj adresu prevádzky. Ak si vo fakturácii vyberiete zostavu Profesionál II. tak vtedy Vám program automaticky ponúkne, že sa jedná o prevádzku.
Ak používate zostavu napr.: Profesionál v tomto prípade si do firemných iniciál doplňte: Prevádzka - adresa.
re: nákup platobnou kartou v zahraničí
(Lenka Žideková, 29.04.2009, 08:15, Reakcia na: re: nákup platobnou kartou v zahraničí)
Doporučujeme Vám zaúčtovanie platobnou kartou v cudzej mene prekonzultovať s daňovým poradcom.
súhrn DPH
(Silvia, 29.04.2009, 07:22)
Od 01.03.09 sme sa sstali platcami DPH a zakúpili sme od vás modul na DPH. Od tohto dátumu som dávala zápisy do DPH. Po uzavretí mesiaca som si vytlačila Evidenciu DPH, čo zodpovedá skutočnosti a potom súhrn, a tam mám  iný základ dane a následne vypočítanú DPH ako je skutočnosti. Neviem, čo to tam všetko napočítalo, pri výstupoch som uvádzala, že chcem len za 3/09.
Ešte jedna podotázka, ako firémné iniciály uvádzam aj sídlo prevádzky.  Na  faktúrach to vyzerá tak, že je meno potom jedna adresa prevádzky a potom druhá adresa sídlo. Je to tam bez označenia čo je čo. Nebude mať proti tomu prípadná kontrola výhrady?
Ďakujem za odpovede!
re: nákup platobnou kartou v zahraničí
(Timea J., 28.04.2009, 20:53, Reakcia na: re: nákup platobnou kartou v zahraničí)
To sa mi tiež nepáči, nakoľko pri danej operácii nedochádza k úbytku HUF z pokladne, platím predsa platobnou kartou ktorá sa viaže k podnikateľskému účtu vedenému v EUR.
re: faktúra do Rakúska
(Lenka Žideková, 28.04.2009, 10:29, Reakcia na: re: faktúra do Rakúska)
V prípade, že faktúru zadávate priamo cez evidenciu pohľadávok, je potrebné, aby ste si cez tlačidlo 13> ...N > pri zápise do DPH presunuli sumu do príslušného riadku, kde táto čiastka má vchádzať (riadok N).
re: nákup platobnou kartou v zahraničí
(Lenka Žideková, 28.04.2009, 08:54, Reakcia na: re: nákup platobnou kartou v zahraničí)
V tomto prípade zaevidujete zápis v peňažnom denníku cez pokladnicu. Keďže evidujete nákup v cudzej mene (HUF), je potrebné mať zadefinovanú valutovú pokladnicu cez Číselník/Pokladnice (Valutové, EUR) v mene HUF. V peňažnom denníku v časti pokladnica (HUF) vykonáte výdavok.
Doporučujeme Vám poradiť sa s príslušným daňovým poradcom, či je tento postup správny.