Tvorba mzdy

Počet príspevkov: 1562, Posledná zmena: 27.11.2014, 08:10
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
odvody do poisťovní a preplatenie dovolenky
(Marta Morandínyová, 05.05.2011, 13:35)
Dobý deň. Nepochovpila som celkom dobre, zamestnance maroduje celý mesiac,  má prepratenú dovolenku, aké sú odvody a ich vymeriavací základ . Ďakujem
re: Zrážka zo mzdy...
(Baculiková Ingrida - Kros, 27.04.2011, 14:43, Reakcia na: Zrážka zo mzdy...)
Vážená pani Bendová,

v prípade, že ste zamestnancovi v predošlom mesiaci omylom zrazili zo mzdy nejakú zrážku a teraz mu ju potrebujete vrátiť vo výplate, odporúčam Vám zadať ju do výplaty ako mínusovú zrážku. To znamená, že v danom mesiaci vygenerujete zamestnancovi výplatu (aj napriek tomu, že už skončil pracovný pomer) a vo výplate na karte Zrážky mu pridáte cez tlačidlo Pridaj príslušnú zrážku a do políčka Výpočet - čiastka uvediete výšku čiastky mínusom (napr. -100 EUR).
Zrážka zo mzdy...
(Jana Bendová, 27.04.2011, 14:16)
Pekné popoludnie prajem,

prosím, minulý mesiac som nedopatrením zrazila zamestnancovi zrážku mzdy, ktorá nemala byť zrealizovaná. Zamestnanec následne skončil prac. pomer.
Prosím, túto zrážku zo mzdy mu teraz vrátim rovnakým spôsobom, len opačným znamienkom? Dobre tomu rozumiem?Ďakujem za vyjadrenie.
re: Prehlad
(Ivanová Katarína - Kros, 27.04.2011, 14:05, Reakcia na: re: Prehlad)
Vážená pani Kullová,

sumy a dátumy úhrad dane program vypĺňa na Prehľad z evidencie Prevodných príkazov (Mzdy - Prevodné príkazy). V programe Olymp odporúčame generovať prevodné príkazy (aj keď ich napr. nepoužívate na úhradu platieb) práve kvôli vypĺňaniu štvrťročných Prehľadov a ročného Hlásenia. Pred vygenerovaním prevodných príkazov za mesiace roku 2011 si prosím skontrolujte, či máte zadaný účet pre preddavkovú daň (Organizácia - Bankové účty - druh: daň. úrad - preddavok). Pokiaľ je účet zadaný (príp. si ho zadáte dodatočne), stačí už iba vygenerovať prevodné príkazy (Mzdy - Prevodné príkazy) za január, február, marec 2011 a v týchto prevodoch nastaviť dátum, kedy si daň skutočne hradili (do prevodného príkazu vstúpte cez Oprav a do dane preddavkovej znova cez Oprav a vyplňte kolonku "Uhradené").
re: Prehlad
(Kullová, 27.04.2011, 13:30, Reakcia na: re: Prehlad)
Ďakujem za pomoc už mi to funguje. Mam ešte jednu otazku- ako možen do prehľadu doplniť sumu  a datum zaplatenia zrazenej dane-jedna sa mi o riadok 8 prehľadu. Mzdy robim externe a preto udaje o uhradach neprenasam z Alfy resp. z Omegy. Je nejaka moznost ako by sa tam dali rucne dopisat?
re: Náklady na pohonné hmoty
(Ing. Alena Vitkovská, 27.04.2011, 10:38, Reakcia na: Náklady na pohonné hmoty)
Dobrý deň,
potrebovali by sme od Vás podrobnejší popis situácie. Preto Vás poprosíme, aby ste nás kontaktovali telefonicky na 041/7071021, prípadne mailom na omega@kros.sk, kde uvediete presnejší popis čo a ako potrebujete zaúčtovať.
Náklady na pohonné hmoty
(Dana, 27.04.2011, 09:32)
Dobrý deň rada by som sa spýtala ako účtovať náklady na pohonné hmoty z miesta podnikania podľa živnostenského listu ( t.j. trvalý pobyt ) do miesta v ktorom vykonávam podnikateľskú činnosť ( prenajaté priestory ).
re: Prehlad
(Ivanová Katarína - Kros, 27.04.2011, 07:24, Reakcia na: Prehlad)
Vážená pani Kullová,

názov daňového úradu si môžete upraviť cez menu Organizácia - Bankové účty, druh účtu si zvoľte "daň.úrad - preddavok". Do tlačiva prehľadu sa prenáša názov zadaného bankového účtu pre DÚ - cez tlačidlo Oprav si môžete zmeniť názov účtu.
Telefónne číslo si môžete nastaviť (opraviť) cez menu Organziácia -Podnik, na karte Iné. Pod kolonkou Mzdár sa nachádza kolonka Telefón. Odporúčame ho zadať v tvare predvoľba/zvyšok čísla. Za predvoľbu je potrebné zadať lomítko a za lomítko zvyšok čísla bez medzier. Nakoľko budete tlačiť prehľad za 1.Q 2011, uvedené telef. číslo odporúčame opraviť v odomknutom mesiaci marec 2011 (posledný mesiac štvrťroka). Ak už máte pridaný v kalendári aj mesiac apríl 2011, odporúčame telef. číslo nastaviť v podnik. údajoch aj v tomto mesiaci, aby sa Vám toto nastavenie prenášalo aj do ďalších nasledujúcich mesiacov.
Prehlad
(Kullová, 26.04.2011, 20:58)
Dobry den, chcem sa opytat ako sa da upravit v tlacive prehlad o zrazenych a odvedenych preddavkoch kolkonka Danovy urad- mne tam dava bud skratku danoveho uradu alebo nazov firmy...neviem si s tym poradit.  A takisto aj kolonky v prehlade kde su telefonne cisla tak mi cislo dava az za lomitko a potom sa tam cele nezmesti. Uz som to skusala vselijak opravit aj v nastaveniach- organizacia-podnik ale nic sa mi po upravach nezmenilo.....Dakujem za pomoc.
re: Prehlad
(Valková Jana - Kros,, 21.04.2011, 08:19, Reakcia na: Prehlad)
Vážená pani Katarína,

na zasielanie prehľadu mailom máme spracovaný postup. Odporúčam, keby ste nám zavolali na t.č. 041/707 10 41 alebo napísali mail na olymp@kros.sk a obratom Vám ho prepošleme.
Prehlad
(Katarina M., 21.04.2011, 07:49)
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci existuje sposob, ako poslat Prehlad o zraz. a odv. predd. e-mailom. Spracovane vyplaty posielam vzdy mailom, firma si ich uz sama vytlaci a posle, ale Prehlad sa ukladat ani posielat neda.
Dakujem.
re: zrážky v hotovosti
(Baculiková Ingrida - Kros, 19.04.2011, 10:16, Reakcia na: re: zrážky v hotovosti)
Vážená pani Škorová,

podľa nášho názoru by sa zrážky v hotovosti (stravné, ...) mali preniesť (zaúčtovať) do evidencie záväzkov v programe Alfa.
Je však už na rozhodnutí každého účtovníka, či si tieto zrážky do účtovníctva prenesie. Preto je aj v programe Olymp pri exporte do programu Alfa zapracovaná voľba, pri ktorej si môžete zakliknúť, či si tieto zrážky prajete preniesť do účtovníctva alebo nie.
re: zrážky v hotovosti
(Mária Škorová, 18.04.2011, 21:28, Reakcia na: re: zrážky v hotovosti)
ďakujem za odpoveď, teda ak tomu dobre rozumiem, a teda im to strhnem rovno z výplaty, a teda mzda je o túto zrážku ponížená , nemusím to už prenášať do alfy evidencie záväzkov?  a bude to tak správne?  ďakujem ešte raz za odp.
re: zrážky v hotovosti
(Baculiková Ingrida - Kros, 18.04.2011, 09:33, Reakcia na: zrážky v hotovosti)
Vážená pani Škorová,

pri exporte z programu Olymp do programu Alfa si môžete zvoliť, či si prajete do Alfy preniesť aj zrážky v hotovosti. V programe Olymp v menu Exporty - Export do Alfy je možnosť označiť si voľbu Preniesť aj zrážky v hotovosti (stravné ...). Ak si túto voľbu označíte, je potrebné označiť aj  možnosť - jednou čiastkou - vtedy sa prenesú všetky zrážky v hotovosti spočítané za všetkých zamestnancov do jedného riadku v evidencii záväzkov. Alebo možnosť - rozčlenené na pracovníkov - zrážky v hotovosti sa prenesú za každého zamestnanca a pripočítajú sa k mzde na výplatu alebo k osobnému účtu.
Pokiaľ nechcete do Alfy tieto zrážky exportovať, stačí si pri exporte uvedenú voľbu Preniesť aj zrážky v hotovosti (stravné ...) odznačiť.

zrážky v hotovosti
(Mária Škorová, 16.04.2011, 13:31)
dobrý deň, chcem sa spýtať, prečo mi olymp vygeneruje zrážky v hotovosti /stravné/  pri importe do Alfy , keď sú tieto zrazené už rovno na páske? to znamená, že ja už zamestnancom vyplatím mzdu, ktorá je ponížená o výšku stravného. robím niekde chybu? alebo to mám v alfe vymazať? a nebrať to na vedomie? alebo som to dobre nepochopila , ako sa to má urobiť?  ďakujem pekne za odpoveď.
re: pol dňa dovolenky
(Martina Tichá - Kros, 14.04.2011, 10:36, Reakcia na: pol dňa dovolenky)
Vážená pani Jusková,

čerpanie pol dňa dovolenky zadáte vo vygenerovanej výplate zamestnanca. Po vstupe do výplaty cez Oprav pridáte zložku mzdy 310 - náhrada mzdy za dovolenku, kliknete v kalendári na príslušný deň pravým tlačidlom myši a prepíšete fond daného dňa na polovicu (napr. 8 hod prepíšete na 4 hod) a potvrdíte zložku mzdy cez OK.
pol dňa dovolenky
(Adriana Jusková, 14.04.2011, 09:49)
Dobrý deň, ako sa v Olympe zadáva pol dňa dovolenky ? dakujem
Adriana Jusková
re: Úrazové poistenie
(Martina Tichá - Kros, 11.04.2011, 12:09, Reakcia na: Úrazové poistenie )
Vážená pani Maliková, 

sadzbu úrazového poistenia je potrebné opraviť v odomknutom mesiaci (Mzdy - Kalendár) cez menu Organizácia - Podnik - Sadzba úrazového poistenia za org. Opravené podnikové údaje potvrdíte cez OK. V prípade, že už máte vygenerované mzdy, je potrebné spustiť v danom odomknutom mesiaci prepočet výplat (Mzdy - Prepočet výplat).
Úrazové poistenie
(Katarína Maliková, 10.04.2011, 17:35)
Dobrý deň,
pri výpočte mzdy pre zamestnanca s priznaným invalidným dôchodkom do 70 % mi pri úrazovom poistení vypočítava z VZ 1 % namiesto 0,8 % z VZ. Dané 1 % z VZ je následne zobrazené aj vo Výkaze poisteného, čo je vlastne zle. Je možné to manuálne opraviť, myslím tým danú sadzbu?
Podotýkam, že mám nainštalovanú zatiaľ len skúšobnú demo verziu, ale v tom by nemal byť problém.
Dakujem
re: Úrazové poistenie
(Valková Jana - Kros,, 08.04.2011, 09:55, Reakcia na: Úrazové poistenie)
Vážený pán Miloš,

odporučila by som Vám zobraziť si zostavu prostredníctvom novej tlače - zvolíte si ju v tlačovom formulári v časti Výstupné zariadenie. Ak Vám uvedené nepomôže, kontaktujte nás, telefonicky na hotline programu Olymp, t.č. 041/707 10 41.
Úrazové poistenie
(Miloš, 07.04.2011, 21:52)
Mame iba zamestnancov dohodárov.V tlačovej zostave Odvody úrazového poistenia po pracovníkoch  sú hodnoty prispevkov 0,25% z VZ ako pri garančnom poistení a nie 0,8% z VZ. 0,25% je uvedená aj na zostave.
V zostave podklady pre mesačný výkaz poistného-podrobné je už , ale uvedené pri úrazovam poistení 0,8% a tomu zodpovedá aj hodnota príspevku.
Ďakujem
re: Prečerpaná dovolenka a celý mesiac pn
(Baculiková Ingrida - Kros, 05.04.2011, 14:05, Reakcia na: Prečerpaná dovolenka a celý mesiac pn)
Vážená pani Ivana,

ak zamestnancovi zadávate do výplaty prečerpanú dovolenku a zamestnanec má celý mesiac PN,v tomto prípade mu vo výplate skutočne vychádza mínusový odvod na zdravotné poistenie (nakoľko mu vychádza mínusová výplata a mínusový VZ na ZP). Takto vypočítaný odvod na zdravotné poistenie je správny.
Čo sa týka miesta výkonu práce, program Olymp Vám umožní v Personalistike v Pracovných pomeroch zadať do políčka Miesto výkonu akýkoľvek text (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto podľa Zákonníka práce). To, čo by tu malo byť konkrétne vyplnené pri vyslaní zamestnanca do zahraničia, žiaľ, my neriešime.

Prečerpaná dovolenka a celý mesiac pn
(Ivana, 05.04.2011, 10:58)
dobrý deň, ešte ohľadne tej prečerpanej dovolenky ak bola celý mesiac pn-ka, keď mu to strhnem mzdovou zložkou 312 tak my výjdu do zdravotnej poisťovne mínusové odvody, čo asi nebude v poriadku a ešte sa chcem opýtať ako sa do olympu nahadzuje miesto výkonu práce, keď ideme zamestnanca vysielať do zahraničia.
Ďakujem
re: Preplatenie nevyčerpanej dovolenky 2010 a poistné
(Baculiková Ingrida - Kros, 04.04.2011, 13:13, Reakcia na: Preplatenie nevyčerpanej dovolenky 2010 a poistné)
Vážená pani Soldová,

zložka mzdy 311 - preplatené nevyčerpanie dovolenky je zdaňovaná a platia sa z nej odvody na zdravotné aj sociálne poistenie.
Ak zamestnankyni, ktorá skončila pracovný pomer 31.12.2010 preplácate nevyčerpanú dovolenku v niektorom mesiaci roku 2011, program Vám skutočne vypočíta len daň.
Nakoľko zamestnankyňa skončila pracovný pomer 31.12.2010 (ešte v predošlom roku) a nevyčerpanú dovolenku jej vyplácate v roku 2011, odvod na sociálne poistenie vypočítaný nebude (postupuje sa ešte podľa legislatívy platnej v roku 2010, kedy sa z príjmu vyplateného po skončení PP nedoplácajú odvody).
Čo sa týka odvodu na zdravotné poistenie, odporúčam Vám prezistiť si uvedenú informáciu priamo na zdravotnej poisťovni, nakoľko sa od 1.1.2011 menila legislatíva.
Pokiaľ by Vám na zdravotnej poisťovni dali informáciu, že sa má v tomto prípade odviesť odvod na zdravotné poistenie, aby Vám ho program vypočítal, je potrebné zamestnankyni nadefinovať zdravotnú poisťovňu v Personalistike na karte Pracovné údaje, Vznik a zánik ZP na daný mesiac, kedy dovolenku preplácate. 
Preplatenie nevyčerpanej dovolenky 2010 a poistné
(Katarína Soldová, 04.04.2011, 09:54)
Dobrý deň, v programe Olymp spracovávame mzdy od 1.1.2011. K 31.12.2010 sme ukončili PP s bývalou účtovníčkou-mzdárkou. V poslednej výplate za 12/2010 si nedala preplatiť nevyčerpanú dovolenku (spracovávala to ešte v pôvodnom programe).
Teraz by som jej ju chcela preplatiť, nahodila som ju ako ďalšieho zamestnanca, pričom som v personalistike zadala vznik PP s ukončením k 31.12.2010. V položkách mzdy som zadala 311 -preplatené nevyčerpanie dovolenky. Z danej sumy mi program odrátal len preddavkovú daň. Je to správne?  nemali by sa odviesť odvody aj do soc.poist. a zdravotnej poisťovne? Na internete som našla vyjadrenie ZP, že danú bývalú zamestnankyňu by som mala prihlásiť do ZP, vyplatiť dovolenku, odviesť odvody a následne odhlásiť. Mohli by ste mi poradiť?