Tvorba mzdy

Počet príspevkov: 1700, Posledná zmena: 05.03.2015, 21:17
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
Dovolenkový priemer
(Korpášová, 29.11.2011, 14:50)
Dobrý den, mohli by ste mi poradiť, kde nájdem zostavu v ktorej si budem vediet vytlacit zoznam pracovnikov s dovolenkovym priemerom?
dakujem
re: zle vypočítaná mzda?
(Mária Škorová, 28.11.2011, 21:29, Reakcia na: re: zle vypočítaná mzda?)
ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
re: zle vypočítaná mzda?
(Mäsiarová Jana - Kros, 28.11.2011, 14:22, Reakcia na: zle vypočítaná mzda?)
Vážená pani Škorová,
ak ste zadali zamestnancovi PN do Personalistiky na kartu Pracovné údaje - PN+OČR a vygenerovali výplatu, program vo Výpočte miezd pridá okrem zložiek miezd nemoci aj základnú zložku mzdy zadanú v Personalistike (najčastejšie 10 mesačná mzda alebo 20 hodinová mzda), ktorá v tomto pridáte nebude mať vyplnenú čiastku (zamestnanec nepracoval v danom mesiaci). Z tohto dôvodu výplata daného zamestnanca "svieti na červeno". Po vymazaní uvedenej ZM, výplata zamestnanca bude "svietiť na zeleno". Ak by Vám vyššie uvedené nepomohlo, kontaktujte nás prosím telefonicky na podporu k programu Olymp na 041/7071041. 
zle vypočítaná mzda?
(Mária Škorová, 28.11.2011, 11:36)
dobrý deŃ, chcela by som vás poprosiť o pomoc, mám zamestnanca na Pn ,ktorá prechádza z minulého mesiaca - z 10eho do 11eho mesiaca.
ešte prvé dva dni má položku N02 - 55%, čo mu platí zamestnávateľ a zvyšok N03 do konca mesiaca , k tomu má ešte vo výpočte mzdy položku 990 za odvody z minulého mesiaca,. Nevidím na prvý pohľad žiadnu chybu a napriek tomu mi svieti mzda na červeno. Nevedeli by ste mi poradiť, kde robím chybu? ďakujem za odp.
re: Zadanie údajov od predchádzajúceho zamestnávateľa
(Betková Terézia, Kros a.s., 15.11.2011, 09:40, Reakcia na: re: Zadanie údajov od predchádzajúceho zamestnávateľa)
Dobrý deň,

ak ste označovali Prehlásenie o dani a Odpočet nezd. časti na zamestnanca dodatočne v čase, keď ste už mali v Ročnom kalendári (Mzdy - Kalendár) pridaných viac mesiacov, je potrebné tieto polia označiť v každom mesiaci, ktorého sa to týka zvlášť. Zmeny je možné vykonať iba v odomknutom mesiaci. V prípade, že máte uzamknutý mesiac, v ktorom potrebujete zmeniť nastavenie parametrov, mesiac si môžete odomknúť v ponuke Mzdy - Kalendár tlačidlom Odomkni.
Údaje do nového pridaného mesiaca sa automaticky prenesú podľa nastavenia posledného mesiaca v kalendári.   
re: Zadanie údajov od predchádzajúceho zamestnávateľa
(Anda, 14.11.2011, 20:38, Reakcia na: re: Zadanie údajov od predchádzajúceho zamestnávateľa)
Dakujem za odpoved. Mam este otazku : preco ked som pri zaevidovani pracovnika v Personalistike zadala narok na odpocet na nezdan. cast na danovnika, tento udaj musim opat zadat kazdy mesiac, t.z. ako keby sa neulozil a neprenasaldo dalsich mesiacov.
Dakujem pekne.
re: Zadanie údajov od predchádzajúceho zamestnávateľa
(Betková Terézia, Kros a.s., 14.11.2011, 11:04, Reakcia na: Zadanie údajov od predchádzajúceho zamestnávateľa)
Dobrý deň,

v prípade, že máte  mzdy pracovníkov spracované v inom programe, údaje o pracovníkoch si do programu Olymp môžete naimportovať, alebo si ich do programu môžete zadať ručne. V prípade, že sa rozhodnete údaje importovať, postup importu aj požadovaná štruktúra dát je popísaná na našej webovej stránke, v časti Podpora používateľom - Olymp - mzdy a personalistika - Často kladené otázky (FAQ). Do pola Fulltext zadajte text "import" a kliknite na tlačidlo Zobraziť otázky. V spodnej časti sa Vám zobrazia príspevky, ktoré vyhovujú danej podmienke. Vyberte si príspevok s názvom Hromadný import dáta z iných softvérov do programu Olymp. Pri importe postupujte podľa pokynov v zvolenom príspevku.
Ak sa rozhodnete údaje o zamestnancoch zadávať do programu ručne, je potrebné najprv zamestnancov zaevidovať v ponuke Mzdy - Personalistika pomocou tlačidla Pridaj a údaje zapíšte pomocou tlačidla OK. Následne v ponuke Mzdy - Kalendár si pomocou tlačidla Pridaj pridajte mesiac, za ktorý potrebujete dopočítať mzdu pracovníka. V ponuke Mzdy - Výpočet miezd pomocou tlačidla Generuj vygenerujte mzdu za príslušný mesiac a pomocou tlačidla Oprav doplňte ďalšie zložky mzdy, poprípade opravte údaje podľa toho ako Vám ich vypočítal pôvodný mzdový program. Po zaevidovaní miezd všetkých zamestnancov v príslušnom mesiaci odporúčam vygenerovať prevodné príkazy v ponuke Mzdy - Prevodné príkazy. Postup opakujte pre všetky mesiace, za ktoré potrebujete dopočítať mzdu. Na základe vypočítaných miezd a vygenerovaných prevodných príkazov za príslušný štvrťrok, program automaticky vytvorí Prehľad o zrazených preddavkov na daň v ponuke Dokumenty - Odvod dane - Prehľad o zrazených preddavkoch.
Zadanie údajov od predchádzajúceho zamestnávateľa
(Anda, 13.11.2011, 19:41)
Dobrý deň,
od novembra začínam robiť mzdy pre firmu, ktorej mzdy robila mzdárka v inom programe. Preto mám nasledovné otázky:

1. ako zadám pri jednotlivých pracovníkoch údaje o vyplatených mzdách za predchádzajúce obdobia t.z. 1-10/2011 ale i r. 2010??

2. Ako zadám údaje z Prehľadov za 1,2, 3. Q/2011 ?

Vopred ďakujem za odpoveď
re: Nočná zmena začínajúca v nedeľu
(Kiššová Mária, Kros a.s., 09.11.2011, 12:17, Reakcia na: Nočná zmena začínajúca v nedeľu)
Vážená pani Jana,

mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a nedeľu bolo s účinnosťou od 1.4.2002 v Zákonníku práce zrušené. Toto zvýhodnenie môžete naďalej používať v prípade, že ho máte dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. Zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie za hodinu práce v sobotu alebo v nedeľu , to znamená, že tento príplatok vyplatíte zamestnancovi za nedeľu do 24.00 hod. Upozorňujem Vás však, že tento zamestnanec má nárok v zmysle Zákonníka práce § 123 na mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (nočná práca je podľa § 98 ZP práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 5. hodinou).
re: odpracovaná sobota a nedela
(Mäsiarová Jana - Kros, 09.11.2011, 10:23, Reakcia na: odpracovaná sobota a nedela)
Vážená pani Korpášová,
príplatky za prácu v sobotu a nedeľu boli s účinnosťou od 1.4.2002 z nového Zákonníka práce zrušené. V prípade však, že toto zvýhodnenie máte dohodnuté v pracovnej alebo kolektívnej zmluve, zložky mzdy môžete naďalej používať. Ak zamestnanec odpracuje v sobotu a nedeľu patrí mu za hodinu práce v sobotu a nedeľu príplatok vo výške najmenej 25% priemerného hodinového zárobku.
Nočná zmena začínajúca v nedeľu
(Jana, 09.11.2011, 08:28)
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v prípade, ak výrobní zamestnanci, ktorí bežne začínajú nočnú zmenu v pondelok a končia v sobotu ráno, začnú nočnou zmenou v nedeľu večer a skončia v piatok, čo sa stáva len raz za čas. Patrí im za nočnú zmenu z nedele na pondelok príplatok za nedeľu (zložka 166), pokiaĺ ho zvykneme vyplácať za prácu cez víkend? Ďakujem pekne
odpracovaná sobota a nedela
(Korpášová, 09.11.2011, 08:11)
dobrý den, potrebovala by som poradit ako riešiť mzdu zamestnanca odmenovaného hodinovou mzdou. 2 dni v týždni nepracoval z dôvodu že stroj na ktorom bežne pracuje bol pokazeny. Stroj sa opravil a zamestnanec prisiel pracovat v sobotu a nedelu. Patri mu tam priplatok za pracu v sobotu a nedelu zlozka 166-25% pripl. a 168-50% prípl. kedže on v priebehu tyzdna nezostal doma z vlastnej vole ale vlastne preto lebo mu nebola dana nahrada robota ked jeho stroj bol pokazeny? dakujem
re: Odpracovaný štátny sviatok
(Kiššová Mária, Kros a.s., 07.11.2011, 12:12, Reakcia na: Odpracovaný štátny sviatok)
Vážená pani Zuzana,

ak sviatok pripadol na deň, ktorý by bol bežným pracovným dňom zamestnanca (sviatok pripadol na deň v týždni a je to jeho bežná zmena)  použijete zložky mzdy 10  mesačná mzda a 160 príplatok za prácu vo sviatok (v prípade, že si nebude zamestnanec čerpať náhradné voľno). Ak sviatok pripadol na deň, ktorý nie je jeho bežný pracovný deň použijete zložky mzdy 140 mzda za nadčas, 145 nadčasový príplatok a 160 príplatok za prácu vo sviatok.


Odpracovaný štátny sviatok
(Zuzana, 04.11.2011, 19:38)
Dobrý deň, ako by som prosím vás mala postupovať v prípade, že naši zamestnanci, odmeňovaní mesačnou mzdou, ktorí bežne pracujú od pondelka do piatku na 3 zmeny, budú pracovať počas štátneho sviatku ktorý pripadne na pracovný deň? Považuje sa to ako práca nadčas a mali by mať teda príplatok za nadčas (zložky 140 a 145) + príplatok 50% za sviatok? Alebo sa to za nadčas nepovažuje a teda mali by sme im zaplatiť len 50% príplatok za sviatok? ďakujem pekne za odpoveď.
re: el.posielanie výkazov
(Kiššová Mária, Kros a.s., 03.11.2011, 15:15, Reakcia na: el.posielanie výkazov)
Vážená pani Daniela,

pri exporte pre Sociálnu poisťovňu sa do prednastaveného adresára uložia dva súbory. Prvý súbor je konkrétny výkaz poistného, druhý je kontrolný. Na Sociálnu poisťovňu odosielate iba súbor vo formáte xml, ktorý obsahuje Mesačný výkaz poistného a príspevkov aj prílohu k tomuto výkazu. Druhý súbor nie je potrebné odosielať. V prípade ďalších otázok nás kontaktujte na hotline 041/7071041.
el.posielanie výkazov
(daniela, 03.11.2011, 14:09)
Dobrý deň ...prosím vás pekne, chcem poslať výkaz poistného a príspevkov-príloha do SP ale ...dám si ho uložiť na plochu a ked dám na stránke soc.poisťovne súbor prebrať, tak mi napíše že chyby a prílohu mi neodošle.Mesacný výkaz mi odoslal a prílohu nechce..prečo,kde robím chybu..dakujem pekne
re: zamestnanec na PN
(Mária Škorová, 26.10.2011, 09:06, Reakcia na: re: zamestnanec na PN)
ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.
re: zamestnanec na PN
(Betková Terézia, Kros a.s., 26.10.2011, 08:59, Reakcia na: zamestnanec na PN)
Vážená pani Škorová,

PN odporúčam zadať do Personalistiky na kartu Pracovné údaje a v nej na záložku PN+OČR. Pomocou tlačidla Pridaj vstúpte do evidencie PN, zadajte dátum začiatku nemoci a konca nemoci do polí Dátum od a Dátum do. V prípade, že PN ešte nie je ukončená, Dátum do nezadávajte. Po takomto zaevidovaní PN je možné vytlačiť dokument Zmeny platiteľa zdrav. poist, ktorý nájdete v ponuke Dokumenty - Oznamovacia povinnosť. V prípade, že máte vybavené elektronické zasielanie údajov do zdravotnej poisťovne, je možné vytvoriť aj exportný súbor v ponuke Export -  Export zdravotného poistenia - Zmena platiteľa, ktorý je možné následne naimportovať na portál príslušnej zdravotnej poisťovne.
Potvrdenie na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku program tlačí na základe zložky mzdy N03 (nem. dávky od 11. dňa -55%) vo výplate zamestnanca. Pred tlačou tohto potvrdenia vygenerovať výplatu zamestnanca, čím sa v prípade, že nemoc trvá viac ako 10 dní a nemoc je zadaná v Personalistike vyššie popísaným spôsobom, zložka mzdy N03 automaticky pridá do výplaty. Následne je možné vytlačiť Potvrdenie na účely uplatnenia ND z ponuky Dokumenty - Evidencia nemocí.
Chcela by som ešte upozorniť, že údaje zadané v Personalistike na karte PN+OČR sa prenesú do výplaty zamestnanca generovaním miezd. Ak zadávate koniec PN dodatočne, alebo robíte akékoľvek zmeny v zadaní nemoci zamestnanca v Personalistike, je potrebné nanovo vygenerovať mzdu zamestnanca.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že nie je potrebné zadávať zložky mzdy N01, N02 a N03 do Personalistiky zamestnanca na záložku Zložky mzdy.
zamestnanec na PN
(Mária Škorová, 25.10.2011, 17:38)
Dobrý deň, chcem sa spýtať zamestnankyňa nastúpila na PN 24.10.2011, akým spôsobom to zadám do miezd? do personalistiky dám prvé 3 dni položku N01 a ďalších 7 dní N02? a potom ostatné dni N03? alebo to stačí vo výpočte miezd? vygeneruje mi program oznámenie do zdravotnej poisťovne o PN? a následne po uplynutí 10 dní aj oznámenie do SP? výkazy posielam elektronicky.Alebo sa musím prihlásiť do ZP a SP a tam to manuálne zadať? ďakujem vám veľmi pekne za odpoved.
re: Chyby pri ukončení PN?
(Betková Terézia, Kros a.s., 25.10.2011, 09:56, Reakcia na: Chyby pri ukončení PN?)
Dobrý deň,

v prípade, že program vypočítal z odvodov do Sociálnej poisťovne iba odvody na úrazové a garančné poistenie, pravdepodobne nebola PN správne ukončená. Podľa Vašich informácií ste PN v Personalistike ukončili. Ak však bolo ukončenie PN zadané v čase, keď už boli vygenerované mzdy, informácia o ukončení PN sa do výplaty zamestnanca nedostala. Je preto potrebné vstúpiť do výplaty zamestnanca za 8. mesiac pomocou tlačidla Oprav. Nastavte sa na zložku mzdy N03 (predpokladám, že nemoc máte zadanú touto zložkou mzdy), kliknite na tlačidlo Oprav a odznačte pole Neukončené. Údaje zapíšte tlačidlom Ok.
V budúcnosti odporúčam ukončiť PN v Personalistike ešte pred generovaním miezd, poprípade po ukončení PN v Personalistike mzdu zamestnanca opätovne pregenerovať.
Chyby pri ukončení PN?
(moniq, 25.10.2011, 07:43)
Dobrý deň, mám problém so mzdou u zamestnanca, ktorý bol od januára do 31.08.2011 PN. Práceschopný bol od 01.09.2011, 02.09.2011 bol ešte u lekára - paragraf. U tohto zamestnanca mi vypočíta mzdu za september len tak, že z odvodov počíta len úrazové a zdravotné poistenie. Dovolenku nečerpal, koniec PN som nahrala do personalistiky. Kde môže byť problém?
Ďakujem...
re: exekúcia
(Betková Terézia, Kros a.s., 24.10.2011, 13:08, Reakcia na: exekúcia)
Vážená pani Mária,
spôsob zadávania exekučných zrážok a iných zrážok nariadených súdom máme popísaný v Často kladených otázkach (FAQ). Odporučila by som Vám na stránke www.kros.sk v ponuke Podpora používateľom vybrať voľbu Olymp - mzdy a personalistika a v nej voľbu Často kladené otázky (FAQ). Do pola Fulltext napíšte slovo "exekúcia" a kliknite na tlačidlo Zobraziť otázky. V spodnej časti sa Vám zobrazí príspevok pod názvom "Ako je potrebné zadávať do programu zrážky Výživné alebo zrážku nariadenú súdom?". Po kliknutí na názov príspevku sa Vám zobrazí jeho obsah, kde si môžete prečítať podrobný postup zadávania exekučnej zrážky. 
exekúcia
(Mária, 24.10.2011, 10:25)
Dobrý deň.Zamestnanec má exekučný príkaz na zrážku zo mzdy. Prosím o vysvetlenie ako ju do mzdy zaradiť. Ďakujem
re: Úprava mzdy
(Valková Jana - Kros,, 20.10.2011, 10:01, Reakcia na: Úprava mzdy)
Vážená pani Korpášová,

na základe uvedených informácii Vám nevieme dať jednoznačný návod k tomu ako opraviť výplaty. Dôležité je vedieť, prečo uvedené rozdiely vznikli. Jedným z dôvodov môže byť, že výplaty boli v Olympe spracované na starej verzii (čo mohlo spôsobiť nesprávne zaokrúhlenie poistného do SP). Pre zistenie čo je príčinou vzniknutých rozdielov,  resp. ako ich opraviť Vám odporúčam kontaktovať nás na hotline programu Olymp, t.č. 041/707 10 41.
Úprava mzdy
(Korpášová, 20.10.2011, 08:54)
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako postupovať v prípade, že mzdy si vo Vašom programe spracovávame od 6mesiaca tochto roka. Do toho obdobia nám mzdy spracovávala jedna externa firma. Ja som si nahodila aj tie predchádzajúce mesiace do Olympu ale pri väčšine zamestnanacov mi vyšli rozdieli ci uz pri odvodoch alebo pri čistej mzde. Rozdieli sú 2 až 5 centov. Nemala by som upraviť výplaty presne tak ako ich mala firma ktorá nám mzdy spracovávala? Hlavne kôly ročnému zúčtovaniu ktoré sa bude robiť budúci rok. Ak ano poprosím o radu ako. dakujem