Tvorba mzdy

Počet príspevkov: 1520, Posledná zmena: 14.08.2014, 09:40
Vaše meno:*
Emailová notifikácia:
Názov príspevku:*
Text príspevku:*
Vyplňte prosím všetky položky označené symbolom *.
Pracovné voľno
(Feketeová, 01.03.2011, 19:58)
Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako korektne zadať do údajov pre tvorbu výplaty nasledovnú situáciu:
zamestnanec na skrátený prac. úväzok (60h/mes.) odpracuje v mesiaci len 45 hod.Je to po dohode so zamestnávateľom a zaplatené mu bude len tých 45 hod. alikvótne z mesačnej mzdy. Zadávala som to ako A20 žiadané prac. voľno neplatené. V decembri 2010 bolo všetko OK. Rovnaká situácia nastala v 02/2011, ale tu mi síce výplatu vypočítalo správne , ale do Výkaze pre zdrav. poisť., v mzdovom liste a pod. bol uvedený nesprávny počet dní, za ktoré sa platí poistné a to 26 (t.j. mínus tie dva dni). Takáto situácia sa bude pravidelne opakovať a neviem aké zadanie zložky mzdy je v tomto prípade korektné. S programom OLYMP iba začínam iba pre vlastné podnikanie - 1 zamestnanec na prac. zmluvu, mám každý mesiac problémy so zadaním zložiek mzdy. Ako pracovný kalendár mám zadaný - 8 dní, 60 hod. V záložke Personalistika každý mesiac opravujem aktuálne zložky mzdy a znovu aj v záložke Tvorba výplaty. Je to správny štandardný postup? Generovanie podľa akých kritérií je potrebné zadať? Ďakujem za pomoc!
re: Dotypovanie dohodárov z minulého roku
(Baculiková Ingrida - Kros, 28.02.2011, 09:00, Reakcia na: Dotypovanie dohodárov z minulého roku)
Vážená pani Dana,

v programe Olymp môžete vygenerovať mzdy aj spätne za predchádzajúce roky. Stačí, ak si do kalendára (Mzdy - Kalendár) pridáte mesiac a rok, v ktorom chcete mzdy spracovať. Následne je potrebné dohodárom (ktorých už máte nadefinovaných v Personalistike) vygenerovať mzdy (Mzdy - Výpočet miezd). Nakoľko ide o dohodárov, vo výplate odporúčam použiť zložku mzdy podľa toho, akú dohodu ste s dohodárom uzatvorili - zložka mzdy 58 - dohoda o pracovnej činnosti, 60 - dohoda o vykonaní práce alebo 75 - dohoda o brigádnickej práci študenta. Po vygenerovaní výplaty v príslušnom mesiaci Vám odporúčam vygenerovať aj prevodné príkazy (Mzdy - Prevodné príkazy) za každý mesiac.
V prípade ďalších otázok Vám odporúčam nakontaktovať sa na nás telefonicky na hot-line k programu Olymp na tel. č.: 041/707 10 41.
Dotypovanie dohodárov z minulého roku
(Dana, 26.02.2011, 18:43)
Začínam s programom Olymp a rada by som vedela či je možné a ako dotypovať poberanie odmien v minulom roku,po mesiacoch u jednotlivých dohodárov, aby som potom mohla urobiť Hlásenie o vyúčtovaní dane na DU

re: užívateľské práva
(Valíčková Jana, Kros, 24.02.2011, 10:13, Reakcia na: užívateľské práva)
Vzhľadom na to, že je v tomto prípade potrebná úprava priamo v programe OLYMP na Vašom PC, prosím, kontaktujte nás telefonicky počas HOT - LINE od 8:00 do 15:30.
užívateľské práva
(K. Uškrtová, 23.02.2011, 18:58)
Pri generovaní mzdy mi vypíše upozornenie: Pre zamestnanca XY nieje možné generovať výplatu, pretože presahuje počet zamestnancov,  pre ktorých sú zakúpené práva na užívanie programu. Mám zakúpenú licenciu Štandard (5 zamestnancov) a mzdy robím len pre jedného zamestnanca. V evidencii firiem mám len jednu firmu s jedným zamestnancom a neviem ako ďalej.
re: 1 % vstupnej ceny auta
(Baculiková Ingrida - Kros, 23.02.2011, 07:57, Reakcia na: 1 % vstupnej ceny auta)
Vážená pani Vodickova,

ak zamestnávateľ poskytne motorové vozidlo zamestnancovi na súkromné účely, odporúčam Vám zadať takýto príjem do výplaty zamestnanca zložkou mzdy 630 - fiktívny príjem.
Pri vyplácaní takéhoto príjmu je potrebné v uvedenej zložke mzdy označiť políčko "1% z VC vozidla", nakoľko tento údaje je potrebný pre účely určenia nároku na zamestnaneckú prémiu.

1 % vstupnej ceny auta
(k.vodickova, 22.02.2011, 19:28)
chcela by som sa spytat, ktora mzdova polozka je pre zadanie 1% vstupnej ceny auta (auto na osobne ucely)?

vdaka.
re: Odstupne- po dlhodobej PN
(Ivanová Katarína - Kros, 22.02.2011, 12:40, Reakcia na: Odstupne- po dlhodobej PN)
Vážená pani Zuzana,

odstupné zadávame v programe Olymp cez zložku mzdy 410 - odstupné a do Tarify je potrebné (cez percentá) zadať, koľko mesačné odstupné mu chce vyplatiť, Ak dvojmesačné odstupné, do Tarify zadajte 200%, ak trojmesačné odstupné, do Tarify zadajte 300%. Priemer na dovolenku sa zvyčajne vypočítava z predchádzajúceho kalendárneho štvrťroka. Nakoľko však zamestnanec nemal v predošlom štvrťroku príjem (lebo bol na PN), pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol. V tomto prípade stačí zadať do pravdepodobného mesačného zárobku sumu, ktorú by zarobil v aktuálnom mesiaci (február 2011), časový fond Vám program Olymp automaticky doplní za aktuálny mesiac (február 2011).
re: Prečerpanie dovolenky a náhrada príjmu počas PN
(Valíčková Jana, Kros, 22.02.2011, 11:53, Reakcia na: Prečerpanie dovolenky a náhrada príjmu počas PN)
Na základe Zákonníka práce §131 ods. 2 g) môžete zo mzdy zamestnanca zraziť náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol. Avšak nakoľko sa už bližšie nikde v zákone nešpecifikuje, či je možné túto zrážku vykonať aj z náhrady príjmu počas PN, odporúčam, aby ste sa s touto otázkou obrátili priamo na inšpektorát práce.
Prečerpanie dovolenky a náhrada príjmu počas PN
(Jarmila Drabová, 22.02.2011, 11:07)
Zamestnanec končí pracovný pomer 21.2.2011. Od 26.1.2011 je práceneschopný. Má prečerpanú dovolenku. Môžem mu túto prečerpanú dovolenku stiahnuť z náhrady príjmu počas PN?Ďakujem za odpoveď
Odstupne- po dlhodobej PN
(Zuzana, 22.02.2011, 10:22)
Dobry den
Chcela by som sa spytat, ako vypocitam vysku odstupneho v pripade, ze zamestnanec bol od februara 2010 az do konca januara 2011 PN, po navrate- od februara 2011 zacal pracovat na kratsi pracovny uvazok (20 hodin tyzdenne), cize aj jeho mzda bola skratena na polovicu. Dohodli sme sa vsak  na skonceni­ PP k 11.februaru zo zdravotnych dovodov a vo februarovej vyplate mu bude vyplatene aj odstupne. Aky priemer na dovolenku pouzijem? Na karte Ostatne v zalozke vypoctove priemery program ziada pre vypocet odstupneho zadat pravdepodobny mesacny zarobok a pocet pracovnych hodin v aktualnom mesiaci- zadam tam  mdzu za februar (teda polovicnu) a pocet pracovnych hodi­n v mesiaci tiez polovicny(80hodin)? Alebo beriem do uvahy udaje z predchadzajuceho štvrťroka- teda plnu vysku mzdy a plny mesacny fond? Dakujem
OdstupnĂŠ
(Zuzana, 22.02.2011, 10:07)
Dobrý deň.

Chcela by som sa spýtať, ako vypočítam výšku odstupného v prípade, že zamestnanec bol od februára 2010 až do konca januára 2011 PN, po návrate- od februára 2011 začal pracovať na kratší pracovný úväzok (20hodín týždenne), čiže aj jeho mzda bola skrátená na polovicu. Dohodli sme sa však na skončení PP k 11.februáru zo zdravotných dôvodov a vo februárovej výplate mu bude vyplatené aj odstupné. Aký priemer na dovolenku použijem? Na karte Ostatné v časti výpočtové priemery program žiada zadať pravdepodobný mesačný zárobok a počet pracovných hodín v aktuálnom mesiaci- zadám tam teda mdzu za február (teda polovičnú) a počet pracovných hodín v mesiaci tiež polovičný (80hodín)? Alebo beriem do úvahy údaje z predchádzajúceho štvrťroka- teda plnú výšku mzdy? ďakujem za odpoveď
re: Vrátenie poistného
(Valková Jana - Kros,, 15.02.2011, 16:13, Reakcia na: Vrátenie poistného)
Vážená pani Monika,

vrátené poistné zo SP zaplatené bez právneho dôvodu (zložka mzdy 985) od 1.1.2011 skutočne nevstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie. Podľa zákona o zdravotnom poistení  sú vymeriavacím základom zamestnanca príjmy zo závislej činnosti uvedené v §5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov. Nakoľko v uvedených odsekoch nie je spomenuté vrátené  poistné zo SP, nevstupuje tým pádom do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.
Vrátenie poistného
(Monika, 15.02.2011, 15:24)
Máme vrátiť zamestnacovi poistné zaplatené bez právneho dôvodu, ktoré vrátili zo soc. poisťovne. Túto položku som v mzde našla, ale mám otázku... Tento príjem vstupuje len do základu dane, do VZ na zdravotné poistenie nie?
Ďakujem
re: Potvrdenie na účely uplatnenia ND
(Valková Jana - Kros,, 15.02.2011, 10:29, Reakcia na: Potvrdenie na účely uplatnenia ND)
Vážená pani Renáta,

od januára tohto roka sa pre určenie rozhodujúceho obdobia pre poskytnutie nemocenskej dávky (nemocenské, materské,..) sleduje dĺžka trvania nemocenského poistenia. Konkrétne či nemocenské poistenie, inými slovami či dĺžka  pracovného pomeru trvala viac alebo menej ako 90 dní.
Nakoľko pracovníčka je v čase začatia PN nemocensky poistená kratšie ako 90 dní, program Potvrdenie na účely uplatnenia nároku na nemocenské dávky nevyplní, pretože sa v tomto prípade do Sociálnej poisťovne neposiela. Sociálna poisťovňa bude pri výpočte nemocenskej dávky vychádzať z vymeriavacích základov, ktoré pracovníčka dosiahla v roku 2010 u iného zamestnávateľa.
Potvrdenie na účely uplatnenia ND
(Renáta Č, 15.02.2011, 08:50)
Dobrý deň,
zamestnankyňa nastúpila 20.1.2011 na HPP. Od 1.2.2011 je PN.
Ako vytlačiť tlačivo Potvrdenie na účely uplatnenia ND.
Ďakujem
re: odvody do SP
(Martina Tichá - Kros, 14.02.2011, 15:07, Reakcia na: odvody do SP)
Vážená pani Soňa,

v prípade, že Vám program Olymp nevypočítal odvody na Sociálnu poisťovňu, odporúčam Vám u daného zamestnanca skontrolovať správnosť zadania  PN, prípadne OČR podľa dokumentu Kontrola zadania nemoci (Dokumenty - Evidencia nemoci - Kontrola zadania nemoci). Najčastejšie pri ukončení PN, OČR ostane v spracovanej mzde označené políčko "neukončené" napriek tomu, že PN, OČR skončila, čo má za následok nevypočítanie odvodov na Sociálnu poisťovňu.
V prípade opravy nesprávneho zadania PN, OČR (zrušenie označenia políčka "neukončené"), program automaticky dopočíta odvody na Sociálnu poisťovňu po vstupe do výplaty cez Oprav. Preto odporúčam ručne pridané zrážky na Sociálnu poisťovňu vymazať.
odvody do SP
(Soňa, 14.02.2011, 14:14)
Dobrý deň,
mám nasledovný problém, u jedneho pracovníka /zo 16/ mi program nevyrátal odvody do SP - iba ZP a úrazové poistenie. Dané poistné som si teda dohodila ručne, ale vo výkaze pre SP-príloha mi v počte kalendárnych dní zadalo 0. ďakujem za odpoveď.
re: dovolenka
(Baculiková Ingrida - Kros, 14.02.2011, 08:41, Reakcia na: dovolenka)
Vážená pani Iveta,

z náhrady mzdy za dovolenku sa platí daň, odvod na zdravotné aj sociálne poistenie.
Čo sa týka 2. časti, nerozumiem Vašej otázke. Nakoľko čistá mzda sa vypočíta ako hrubá mzda - odvody - daň (príp. iné zrážky).

dovolenka
(Iveta, 12.02.2011, 16:31)
chcela by som sa opýtať či sa z dovolenky odratavajú odvody a čo v prípade ked mám na páske 250 euro a na ruku dostanem 350 euro aký je nato § ? dakujem
preplatok z dane RZ za r.2010
(jana j, 09.02.2011, 16:51)
Ďakujem Vám za reakciu na moju otázku, prišla som nato, len som dávala prepatok ako mínusovy a neuvedimla som siže odpočitateľná položka na zamestnanca je nižšia a tým pádom je aj vyššia daň v r.2011. Ešte raz ďakujem
re: preplatok dane z ročného zučtovania r.2010
(Martina Tichá - Kros, 09.02.2011, 13:10, Reakcia na: preplatok dane z ročného zučtovania r.2010)
Vážená pani Jana,

preplatok z ročného zúčtovania dane sa zadáva skutočne pod zložkou mzdy Z10 - zúčtovanie dane za predchádzajúci rok. Tento preplatok nie je zdaňovaný a preto ani nevstupuje do základu dane.
Keďže neuvádzate bližšie informácie o vypočítanej mzde, odporúčam Vám, aby ste sa na nás nakontaktovali na hotline programu Olymp na čísle 041/7071041.
preplatok dane z ročného zučtovania r.2010
(jana j, 09.02.2011, 11:11)
prosím poradte mi ako dostanem preplatok dane z r.2010 do januárovej vžplaty, skúšala som kodom Z 10 a pri výplate pracovníka mi to ešte aj zdanilo tento preplatok. Ďakujem
re: Ročné zúčtovanie preddavkov na daň
(Ivanová Katarína - Kros, 09.02.2011, 10:27, Reakcia na: re: Ročné zúčtovanie preddavkov na daň)
Vážená pani Denisa,

takisto treba upraviť sumy v Prehľade za 4.Q 2010 a Hlásenie za rok 2010. Obe tieto tlačivá si môžete vyexportovať do wordu a tam sumy upraviť. Čo sa týka tlačiva Prehľadu - je potrebné vyexportovať Prehľad - informatívny, nakoľko Prehľad - originál by sa Vám nedal prepisovať. Pri exportovaní tlačív do wordu odporúčame nastaviť si pred tlačou na tlačovom formulári "výstupné zariadenie - nová tlač" a po zobrazení tlačiva na obrazovku postupovať cez ikonu Export a vybrať si export do wordu (DOC).
re: export XML do socialky
(Baculiková Ingrida - Kros, 09.02.2011, 07:41, Reakcia na: export XML do socialky)
Vážená pani Sabrina,

na odstránenie uvedenej chybovej hlášky pri exporte Mesačného výkazu poistného do Sociálnej poisťovne Vám odporúčam spustiť prepočet výplat cez menu Mzdy - Prepočet výplat na aktuálnej verzii programu 11.01. Následne je potrebné urobiť export Mesačného výkazu poistného ešte raz.
V prípade ďalších otázok Vám odporúčam nakontaktovať sa na nás telefonicky na hotline k programu Olymp na tel. č.: 041/707 10 41.