Budú si Vaši zamestnanci v lete čerpať dovolenky a potrebujete na ich zástup dočasne zamestnať dohodárov? Rozhodujete sa medzi dohodou o pracovnej činnosti a dohodou o vykonaní práce?
Dohoda o pracovnej činnosti (DoPČ) má obmedzený rozsah práce najviac na 10 hodín týždenne. Odmena je splatná najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca po vykonaní práce.
Na základe Dohody o vykonaní práce (DoVP) môže dohodár odpracovať maximálne 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa. Do rozsahu práce sa počíta aj práca vykonávaná na základe inej dohody o vykonaní práce uzatvorenej u toho istého zamestnávateľa. Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní časti alebo celej práce.
DoPČ a DoVP je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak bude dohoda neplatná. Obe je možné uzatvoriť len na určitú dobu, najviac na 12 mesiacov.
Evidencia v OLYMPE
Dohodu o pracovnej činnosti alebo Dohodu o vykonaní práce zaevidujete v Personalistike na karte Pracovné pomery cez tlačidlo Pridaj – Nová zmluva. Po zadaní dátumu vzniku vyberiete typ dohody.

Pravidelný a nepravidelný príjem
Pri zadávaní DoPČ alebo DoVP je potrebné označiť, či sa jedná o zamestnanca s pravidelným príjmom alebo nepravidelným príjmom.

DoPČ môže byť uzatvorená na nepravidelný príjem iba v prípade, ak trvá maximálne jeden kalendárny mesiac.
Ak je DoPČ uzatvorená na dlhšie obdobie (najdlhšie na obdobie 12 mesiacov), ide o pravidelný príjem, keďže odmena je splatná najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca po vykonaní práce.
DoVP môže byť uzatvorená na nepravidelný príjem aj keď je uzatvorená na dlhšie časové obdobie ako 1 mesiac, najdlhšie však na obdobie 12 mesiacov. Pri DoVP je odmena za vykonanie pracovnej úlohy splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy.
V prípade, ak bude odmena z DoVP splatná po každom mesiaci, v ktorom dôjde k výkonu práce a to najneskôr do konca mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala, ide o pravidelný príjem.
Výkazy Sociálna poisťovňa
Dohodári pracujúci na základe dohody s pravidelným príjmom sa vykazujú na Mesačnom výkaze do Sociálnej poisťovne.
Dohodári pracujúci na základe dohody s nepravidelným príjmom sa vykazujú na Výkaze poistného a príspevkov do Sociálnej poisťovne a to v mesiaci, v ktorom dohoda končí. Ich príjem sa rozpočítava na celé obdobie trvania dohody.
Výnimka z dôchodkového poistenia
Poberateľ starobného, predčasného starobného, invalidného, invalidného výsluhového a výsluhového dôchodku s dovŕšeným dôchodkovým vekom si môže uplatniť tzv. odvodovú úľavu do 200 eur z platenia dôchodkového poistenia (starobné a invalidné poistenie). Úľavu si môže uplatniť len u jedného zamestnávateľa a len na jednu dohodu v mesiaci.

Ak príjem dohodára prekročí 200 eur, odvody na dôchodkové poistenie sa zaplatia len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200 eur.
Odvodovú úľavu zamestnávateľ u dohodára neuplatní automaticky. Dohodár je povinný zamestnávateľa písomne informovať o uplatnení výnimky z dôchodkového poistenia. Zamestnávateľovi predloží písomné čestné prehlásenie, v ktorom dohodár zároveň čestne vyhlasuje, že si výnimku súčasne neuplatňuje u iného zamestnávateľa v tom istom kalendárnom mesiaci.
Tlačovú zostavu nájdete v OLYMPE cez Tlač – Tlač – Personalistika – Písomné dokumenty pracovníkov – Oznámenie na uplatnenie výnimky z dôchodkového poistenia – Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode – dôchodca.
Výnimku z dôchodkového poistenia si môže dohodár uplatňovať:
- odo dňa vzniku dohody, ak zamestnávateľa písomne informoval o uplatnení výnimky najneskôr v deň vzniku dohody,
- počas trvania dohody od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom zamestnávateľa písomne informoval o uplatnení výnimky.
Prihlasovanie do Sociálnej poisťovne
Na základe zaevidovanej dohody program vytvorí prihlášku do Sociálnej poisťovne.
Vykazovanie na RLFO:

Prihlasovanie do zdravotnej poisťovne
Do zdravotnej poisťovne sa dohodári prihlasujú len na tie dni, ktoré reálne odpracujú.
Výnimkou je situácia, kedy dohodár počas ucelených 7 dní (nasledujúcich po sebe) nevykonáva činnosť 2 po sebe nasledujúce dni z titulu čerpania nepretržitého odpočinku v týždni. To znamená, že ak dohodár pracuje, napr. PONDELOK až PIATOK a cez víkendy nepracuje, prihlasuje sa na celé obdobie trvania dohody, t. j. prihlási sa pri vzniku dohody a odhlási po zániku dohody.
V takomto prípade u dohodára v Personalistike na karte Zdravotné poistenie na záložke Vznik a zánik ZP cez Pridaj zaevidujete Dátum od a vyberiete poisťovňu. Pole Prihlásenie len na odpracované dni neoznačíte.
Ak dohodár nevykonáva prácu súvisle aspoň 5 dni v týždni po sebe, prihlasuje sa do zdravotnej poisťovne na reálne odpracované dni.
U dohodára v Personalistike na karte Zdravotné poistenie cez Pridaj zaevidujete Dátum od a vyberiete poisťovňu. Pole Prihlásenie len na odpracovaní dni označíte a v kalendári vyklikáte odpracované dni v danom mesiaci

S evidenciou zdravotného poistenia pre dohodárov si môžete pomôcť videonávodom na prihlasovanie dohodárov do zdravotnej poisťovne. Nájdete ho na https://www.kros.sk/kros-academy/prihlasovanie-dohodarov-do-zp/ .
Dohodára prihlásite do zdravotnej poisťovne kódom 2D Z a odhlásite kódom 2D K.
Fyzická osoba pracujúca na DoPČ a DoVP s priznaným starobným, predčasným, invalidným, invalidným výsluhovým a výsluhovým dôchodkom s dovŕšeným dôchodkovým vekom neplatí odvod do zdravotnej poisťovne. Zdravotnú poisťovňu u nej v Personalistike nepridávajte.
Pre DoPČ zaevidujete na karte Zložky mzdy v Personalistike zložku mzdy 58 – dohoda o pracovnej činnosti. Pre DoVP použijete zložku mzdy 60 – dohoda o vykonaní práce.
Informácie v dokumente sú spracované k právnemu stavu platnému ku dňu jeho publikácie. 21.06.2022