Evidovanie absencie

Ak zamestnanec nenastúpi do práce bez ospravedlnenia, čím zamešká svoju pracovnú zmenu alebo jej časť, ide o neospravedlnenú absenciu.

Ako nato v OLYMPE?

Neospravedlnenú neprítomnosť v práci zaevidujete do vygenerovanej výplaty zamestnanca zložkou mzdy A30 – neospravedlnená absencia. Zadáva sa len na pracovné dni, ktoré označíte v kalendári zložky mzdy A30. Na základe označených pracovných dní v kalendári program automaticky doplní Dátum začiatku a Dátum ukončenia neospravedlnenej absencie a vytvorí príslušné oznámenie voči Sociálnej a zdravotnej poisťovni.

V zostave BIZNIS/PROFI/Profesionál je možné zadefinovať celodennú neospravedlnenú absenciu v Personalistike zamestnanca na karte Evidencia neprítomností. Táto neprítomnosť sa automaticky prenesie do výplaty zamestnanca pri generovaní mzdy, a to príslušnou zložkou mzdy s označením dní podľa zadaného dátumu začiatku a ukončenia.

Pokiaľ by sa jednalo o kratšiu neospravedlnenú neprítomnosť v práci, napr. zamestnanec neodpracoval 4 hodiny z 8 hodinovej pracovnej zmeny, počet hodín trvania neprítomnosti upravíte  v kalendári na príslušnom dni pravým tlačidlom myši. Keďže sa v tomto prípade nejedná o celodenné prerušenie, zamestnávateľ neoznamuje uvedené prerušenie príslušným inštitúciám.

Zamestnanec bez ospravedlnenia celý mesiac august 2022 nechodil do práce, čím porušil pracovnú disciplínu. V auguste 2022 je 1 deň sviatok 29. 8. 2022. Ku dňu 31. 8. 2022 s ním zamestnávateľ ukončil pracovný pomer.

 

Vo vygenerovanej výplate pridáte zložku mzdy A30 – neospravedlnená absencia. Zadáte absenciu na celé obdobie, tzn. aj na sviatky, ktoré pripadli na pracovný deň zamestnanca. 

Ak absencia pokračuje z minulého mesiaca, označíte pole z min. mesiaca. Ak bude absencia pokračovať do ďalšieho mesiaca, označíte pole neukončené. V prípade, že začiatok alebo koniec absencie pripadne na sobotu alebo nedeľu, je potrebné prepísať Dátum začiatku alebo Dátum ukončenia.

 

Ak má zamestnanec v rámci jedného mesiaca viac absencií, ktoré nenasledujú bezprostredne za sebou (napr. 8. 8. 2022 a 15. 8. 2022), absenciu zadáte do výplaty dvoma zložkami mzdy A 30 – neospravedlnená absencia.

Neospravedlnenou absenciou sa tiež rozumie aj situácia, ak sa zamestnanec zúčastní štrajku, pričom súd rozhodol o nezákonnosti tohto štrajku. V tom prípade je potrebné označiť vo výplate voľbu Účasť na štrajku

Krátenie dovolenky

Zo zákona vyplýva, že zamestnancovi môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

Cez menu Nastavenia – Nastavenia vyberiete Pri neospravedlnenej absencii krátiť dovolenku o 1 alebo 2 dni. Ak vo výplate zamestnanca v zložke mzdy A30 – neospravedlnená absencia označíte pole Krátiť nárok na dovolenku, program automaticky za zadané dni absencie kráti nárok na dovolenku o zvolený počet dní.

Oznamovacie povinnosti zamestnávateľa

Sociálna poisťovňa

Pokiaľ zamestnanec neospravedlnene zamešká celú pracovnú zmenu, zamestnávateľ zasiela do Sociálnej poisťovne RLFO Prerušenie, pričom v poli dôvod prerušenia sa uvedie 3. Prerušenie oznamuje zamestnávateľ do 8 kalendárnych dní od dátumu vzniku/zániku prerušenia. Na základe zadania neospravedlnenej absencie v mzde zamestnanca program automaticky vytvorí Registračný list fyzickej osoby – Prerušenie. Celodenná účasť na nezákonnom štrajku sa oznamuje na RLFO s dôvodom prerušenia 9.

Zdravotná poisťovňa

V prípade, že má zamestnanec celodennú neospravedlnenú absenciu, prestáva byť na účely zdravotného poistenia zamestnancom. Zamestnávateľ má povinnosť oznámiť túto skutočnosť do zdravotnej poisťovne prostredníctvom Oznámenia zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie s kódom 2N do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom začala/skončila absencia.

 

Informácie  v dokumente sú spracované k právnemu stavu platnému ku dňu jeho publikácie.        27.09.2022