Náhrada mzdy pri prekážkach v práci

Počas trvania pracovného vzťahu dochádza k rôznym situáciám, počas ktorých zamestnanec nemôže vykonávať svoju prácu. Pri niektorých prekážkach v práci má zamestnanec nárok na náhradu príjmu, ktorú poskytuje zamestnávateľ. Prečítajte si, o aké prekážky ide.

Kedy má zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy?

 

Vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení (ZM 361)

Zamestnanec má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 7 dní v kalendárnom roku na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení; ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Za čas vyšetrenia alebo ošetrenia mu je zamestnávateľ povinný poskytnúť náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia (ZM 362)

Zamestnanec má nárok na platené pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas , najviac na 7 dní v kalendárnom roku na sprevádzanie rodinného príslušníka  do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie. Za čas sprevádzania mu rovnako patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Osobné prekážky platené priemerom (paragraf) (ZM 360)

  • Preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom

Tehotná zamestnankyňa má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

  • Narodenie dieťaťa zamestnancovi

Zamestnanec má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť.

  • Úmrtie rodinného príslušníka

Zamestnanec má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na 2 dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb.

V prípade úmrtia rodiča alebo súrodenca zamestnanca, príp. rodiča alebo súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na ich pohrebe a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb.

Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne zamestnancovi na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, príp. inej osoby ktorá v čase úmrtia žila so zamestnancom v domácnosti. Na ďalší deň pracovného voľna s náhradou mzdy má zamestnanec nárok, ak obstaráva pohreb týchto osôb.  

  • Svadba

Zamestnanec má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe v prípade, že zamestnanec má na tento deň aj naplánovanú pracovnú zmenu.

  • Darovanie krvi

V prípade, že zamestnanec daruje krv alebo ďalší biologický materiál, má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na nevyhnutne potrebný čas na cestu, odber a zotavenie, prípadne na predĺžený čas na zotavenie, ktorý určí lekár.

  • Zlá poveternostná situácia

Ak sa zamestnanec so zdravotným postihnutím nemôže z dôvodu zlých poveternostných dôvodov dostaviť do zamestnania individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý zamestnanec používa, patrí mu pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň.

  • Sťahovanie zamestnanca

Zamestnanec má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v prípade sťahovania zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie, ak sa jedná o sťahovanie v záujme zamestnávateľa.

  • Vyhľadávanie nového miesta

Pracovné voľno s náhradou mzdy len pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c), v rozsahu najviac jedného poldňa v týždni počas plynúcej výpovednej doby.

Kedy má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy?

Pracovné voľno zákonné (neplatené) (ZM A15)

Touto zložkou mzdy je potrebné zadávať tie pracovné voľná (zákonné) bez náhrady mzdy, ktoré poskytol zamestnávateľ zamestnancovi v týchto prípadoch:

  • výkon verejných funkcií, občianskych povinností, iný výkon vo všeobecnom záujme,
  • vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca po vyčerpaní 7 dní,
  • svadba dieťaťa a rodiča zamestnanca,
  • presťahovanie zamestnanca (ak nejde o sťahovanie v záujme zamestnávateľa),
  • vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru,
  • nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy, …

 

Zamestnávateľ môže zamestnancovi poskytnúť aj ďalšie pracovné voľno, či už s náhradou alebo bez náhrady mzdy z vyššie uvedených, ale aj z iných dôvodov, pokiaľ tak rozhodne.

otvorit_v_pdf-png-Jan-09-2024-02-37-49-6815-PM

Informácie v dokumente sú spracované k právnemu stavu platnému ku dňu jeho publikácie.        10.10.2022