Dobrý deň,
prosím Vás o radu, ako správne vytvoriť mzdu v období 3/2020 zamestnancovi, ktorý už vyše týždňa je doma (nechodí do práce, kvôli vírusu). Ale zamestnávateľ vie že nedodržiava karanténu, pohybuje sa mimo domova. Firma naďalej pracuje, no niektorý zamestnanci si čerpajú dovolenku a niektorý pracujú v klasickom prac. čase. Tento zamestnanec nám neoznámil žiadnu PN, počas tohoto obdobia – je doma z dôvodu, že jeho rod. príslušník v spoločnej domácnosti sa vrátil zo zahraničia. Iba nám oznámil že nepríde do práce. Zamestnanec nemá ani žiadnu dovolenku (kvôli starším absenciám). Ako riešiť túto situáciu? Neplatené voľno? Náhrada mzdy 60%?- toto ale podľa vedenia nieje správne, pretože prevádzka pracuje, ale aj keď obmedzene. Ako postupovať správne? Podľa zákonníka práce?
Ďakujem za akúkoľvek radu, pekný deň
1 odpoveď
Vážená pani Monika,
na obdobie karantény lekár vystaví potvrdenie o práceneschopnosti z dôvodu karantény pre COVID-19. Toto obdobie sa posudzuje ako práceneschopnosť. Zamestnávateľ v zmysle § 141 ods. 1 Zákonníka práce ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas karantény a v programe toto obdobie eviduje prostredníctvom PN.
T. j., ak je zamestnancovi nariadené karanténne opatrenie, je to posudzované rovnako ako PN. Zamestnávateľ prepláca 25 % DVZ za prvé 3 dni karantény, a 55 % DVZ za 7. až 10. deň karantény. Od 11. dňa karantény vypláca nemocenské vo výške 55 % DVZ Sociálna poisťovňa.
V prípade, že ide o zamestnanca, ktorý nie je nemocenský poistený, eviduje sa mu tiež PN, avšak bez nároku na náhradu príjmu.
V prípade, ak ide o „dobrovoľnú karanténu“, t .j. nie je vystavená PN, je potrebné na toto obdobie zvážiť použitie iných zložiek mzdy (v závislosti od toho, či je toto obdobie platené/neplatené), teda môže to byť vopred dohodnutá dovolenka alebo sa dohodnete na neplatenom voľne, alebo zaevidujete absenciu. Ale pred tým odporúčam preveriť si u lekára, či naozaj zamestnanec nie je na PN.