Menu
19. OKTÓBER

STAVEBNÍCTVO 2023: NOVÁ LEGISLATÍVA A DIGITALIZÁCIA

Záznamy z konferencie

Prepojenie novej stavbárskej legislatívy s praxou a softvérovým riešením.

Stavebný zákon: Dopad novej legislatívy na stavebné firmy a projektantov

Po niekoľkých desaťročiach sme sa na Slovensku konečne dočkali reformy stavebníctva. Schválené boli 2 nové zákony – zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe. Obidva s účinnosťou od apríla 2024. Zriadený bol aj Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR.

So zástupcami nového úradu, praxe aj práva budeme diskutovať o tom, aké povinnosti čakajú projektantov, čo sa zmení pri vybavovaní stavebného povolenia, či ako sa popasovať s povinnosťou viesť stavebný denník v digitálnej forme. Nezabudneme ani na tzv. digitálne dvojča Slovenska, systém URBION, ktorý bude zreálnením kompletnej digitalizácie stavebného procesu a infraštruktúra preň má byť pripravená už tento rok.

Príprava a riadenie projektov v budúcnosti

Digitalizácia stavebníctva všetko mení. A to je dobre. Napríklad také BIM. Kam sme sa v rámci neho na Slovensku posunuli? Dokážu projekčné firmy BIM efektívne využiť v praxi? V čom vidia hlavné výhody? Aj o tom budeme debatovať v ďalšej veľkej diskusii s tými najpovolanejšími.
Pozrieme sa na riadenie stavby po novom. Zaostríme na to, ako z digitalizácie vyťažiť maximum a prezradíme, či s tým môžu pomôcť softvérové riešenia. Zamyslíme sa aj nad zapojením novej generácie. Možno práve umelá inteligencia v stavebníctve bude niečo, čo do stavebných vôd priláka mladých.

Rozvojové a investičné zámery cestnej a železničnej infraštruktúry

Ako bude štát v najbližších rokoch pristupovať k rozvoju infraštruktúry? O najväčších prioritách cestnej a železničnej dopravy sa porozprávame s odborníkmi z Národnej diaľničnej spoločnosti a Železničnej spoločnosti SR. V čerpaní fondov EÚ Slovensko ďaleko zaostáva za ostatnými členskými krajinami. Prečo sme v stavaní a využívaní finančných prostriedkov pomalší? Reč bude aj o tom, ako nová legislatíva pomôže výstavbu zrýchliť. Diskutovať budeme tiež o tom, či sú cestou k rýchlejšej realizácii infraštruktúry práve PPP projekty.
KROS
O nás
Blog
Kontakty