Menu

KROS Dev Meetup #5

Logovanie a diagnostika s Application Insights / Ako testovať API a nezblázniť sa pri tom

30. marec 2021 17:00 | online, ZOOM

Na najbližšom online KROS Dev Meetupe si povieme o (nielen) monitorovacej APM službe Application Insights a automatickom testovaní API pomocou nástroja Postman. Tešíme sa na vás 30. marca o 17-tej cez ZOOM: https://us02web.zoom.us/j/84024392997

Účasť je ako vždy ZDARMA.

Ak by ste chceli vedieť, aké sú naše meetupy, nakuknite do záznamov z tých predošlých: https://www.youtube.com/playlist?list=PLuLCIjnOyIav8FRwQzwgdhVHTa8aEWleQ

Sledujte nás aj na Meetup.com.

Program meetupu

}

17:00

Uvítanie

}

17:05

Logovanie a diagnostika s Application Insights (Miroslav Holec)
Zoznámime s Application Insights a ich využitím. Ukážeme si, ako ich zapojiť do .NET Core aplikácie, vysvetlíme princípy zberu telemetrií na pozadí, code monitoring a logovanie v aplikácii. Budeme sa venovať aj konfigurácii, samplingu a filtrovaniu. V Azure portáli sa pozrieme na vyhodnocovanie zalogovaných telemetrií, monitoring dostupnosti a live metric stream. Na konci prezradíme viac aj o ďalších pokročilejších nástrojoch.
}

18:00

Ako testovať API a nezblázniť sa pri tom (Jakub Berthoty)
Pri vývoji API si potrebujete byť istí, že jeho rozširovanie a úpravy nerozbijú existujúcu funkčnosť. O to viac, ak je riešenie tvorené navzájom prepojenými mikroslužbami, kde neuvážená zmena v niektorej z nich môže ovplyvniť aj fungovanie ostatných.

Ručné testovanie pri rozsiahlom API nie je udržateľné a je potrebné automatizované riešenie, ktoré dokáže na požiadanie skontrolovať všetky endpointy.

Ukážeme si, ako na to pomocou nástroja Postman. Povieme si o testovaní autorizácie, validácii dotazov a odpovedí z API, či o retryingu v prípade asynchrónnych operácií.

Ak nám ostane čas, povieme si niečo o tom, ako sa dá pomocou Postmana vyvíjať API v TDD.

}

19:00

Virtuálne pivo

Voľná diskusia pri dobrom pive (alebo inom obľúbenom nápoji)

O prednášajúcich 

Miroslav Holec

Vývojár, konzultant a lektor. Viac ako 10 rokov sa venuje oblasti vývoja softvéru na technológiách od Microsoftu. Jeho doménou sú cloudové služby a oblasť [ASP].NET Core. Člen komunity Microsoft Student Partner a držiteľ ocenenia Microsoft MVP. Pracuje na voľnej nohe a venuje sa vzdelávaniu profesionálov. Pomáha vývojárskym tímom nájsť cestu k novým technológiám a moderným riešeniam.

Jakub Berthoty (KROS a. s.)

Od roku 2012 .NET vývojár v spoločnosti KROS. Člen vývojového tímu pre mzdový a personálny softvér OLYMP. V posledných rokoch rieši prechod od offline k online riešeniam s primárnym zameraním na technológie od Microsoft-u (.NET Core, Azure, …).
KROS
Copy link