Dobrý deň,
zákonník práce hovorí, že za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú si zamestnanec nevyčerpá do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Nedá sa toto ustanovenie zapracovať do programu? A čo v prípade, ak si dovolenku nevyčerpá z dôvodu PN? Program túto časť dovolenky neprenáša do nasledujúceho roka. Prosím o Vaše stanovisko k uvedenému dotazu.
Ďakujem.
1 odpoveď
Vážená pani Boháčová,
tak ako uvádzate správne podľa par.116, ods.2 Zákonníka Práce za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať, patrí náhrada mzdy. Pretože sa jedná o výnimočné prípady (zamestnávateľ je povinný určiť čerpanie dovolenky zamestnancovi v aktuálnom, prípadne v nasledujúcom roku), táto situácia v programe Olymp nie je zapracovaná. V prípade, ak u zamestnanca sú splnené podmienky podľa par.116, ods.2 ZP, môžete zamestnancovi v “Personalistike” na karte “Mzdové údaje” opraviť políčko “Predošlá”.
Nevyčerpaná dovolenka staršia ako dva roky sa do ďalšieho roka prenáša len zamestnancom, ktorí čerpali materskú dovolenku (zadaná zložka mzdy N05_materské alebo vyňatie “materská dovolenka”), rodičovská dovolenka (zadané vyňatie “rodičovská dovolenka”), sú dlhodobo práceneschopní (zadaná zložka mzdy N23_nemoc po 52. týždni alebo vyňatie “Nemoc po 52. týždni”) alebo sú dlhodobo uvoľnení na výkon verejnej funkcie (vyňatie “Uvoľnenie na výkon verejnej funkcie”).
V inom prípade takáto nevyčerpaná dovolenka “prepadá” a program ju automaticky vynuluje resp. odpočíta.