Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, akým spôsobom má mať zamestnanec, ktorý bol v apríli celý mesiac na par. 142, od 1. do 3. apríla má 100 % priem. zárobku a od 4. do 30. apríla 80 % priem. zárobku. Sviatok má platený v mesačnej mzde. Podľa mňa má od 4. do 30. 4. 80 % na všetky pracovné dni, sviatkom sa nezaoberá. Stretla som sa s usmernením, že sviatky má mať preplatené 100 %, pretože by vtedy nepracoval a tým pádom nie je na par. 142. Zdá sa mi to nelogické. Iný prípad, zamestnanec má pracovať aj cez sviatok, napr. v reštaurácii, tak by mal takisto na tieto dni dostať 80 %. Zaujíma ma Váš názor. Ďakujem S. Karšayová
1 odpoveď
Vážená pani Karšayová,
pre správne vykázanie dní sviatkov odporúčame položiť si najskôr otázku, aký je dôvod “odpadnutia” práce? Prečo zamestnanec tento deň neodpracuje? Ak by neboli napr. prevádzky uzatvorené, pracoval by zamestnanec aj vo sviatok alebo by mu práca vo sviatok odpadla z dôvodu sviatku?
Môžu nastať dva prípady:
1. pokiaľ má zamestnanec na dni sviatkov zmeny plánované a neodpracuje ich – podľa nášho názoru “ak príčinou toho, že zamestnanec v tento deň nepracuje je sviatok” – postupuje zamestnávateľ podľa par. 122 ods. 3 Zákonníka práce. Deň sviatku odporúčame v takomto prípade vykázať ZM_320 resp. ZM_10.
Uvedené sme preverovali aj na MPSVaR a na Inšpektoráte práce, podľa nich “v deň sviatku nemá zamestnanec prekážku v práci”. Pretože prácu by nevykonával ani za normálnych okolností bez mimoriadnej situácie.
2. ak je príčinou toho, že zamestnanec tento deň neodpracuje, je prekážka v práci na strane zamestnávateľa (prípad, že zamestnanec má na dni sviatkov plánované zmeny a v tieto dni by za bežných okolností j do práce nastúpil a pracoval, ale kvôli mimoriadnej situácii je napr. prevádzka zatvorená), vykáže zamestnávateľ na tieto dni prekážku v práci na strane zamestnávateľa (napr. ZM_331).
Posielam aj link na informáciu zo stránky IP:
https://www.ip.gov.sk/odmenovanie-za-sviatok-pocas-mimoriadnej-situacie/