Menu

Sledujte veľkú debatu k e-FAKTÚRAM: Finančná správa vs. ekonómovia

Nový projekt Finančnej správy prinesie veľkú zmenu podnikateľom aj účtovníkom. Aký je cieľ eFAKTÚR? Ako sa dotkne bežného života podnikateľov a čo sa zmení pre účtovníkov? Prežije kontrolný výkaz? Príďte si po odpovede na náš Online festival vzdelávania.

Menšia administratíva, zrušenie kontrolného výkazu a jednoduchšie vypĺňanie daňových priznaní k DPH. Toto všetko sľubuje pripravovaný projekt eFAKTÚRY. Vďaka informáciám dostupným v reálnom čase by mal štátu pomôcť odhaliť daňové podvody.

eFAKTÚRY na Slovensku

Systém eFAKTÚR je zavedený v európskych krajinách ako Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Srbsko či Albánsko. Mnohé ďalšie sa naň chystajú prejsť v najbližších rokoch. Z krajín V4 na cestu digitalizácie faktúr v januári 2021 vyrazilo aj susedné Maďarsko. Poľsko sa chystá vyštartovať už v októbri, zatiaľ na báze dobrovoľnosti. Ako je na tom Slovensko?

Začiatkom roka 2021 Ministerstvo financií SR predstavilo predbežnú informáciu na zavedenie systému elektronických faktúr, ako aj štúdiu uskutočniteľnosti. Plán zavedenia komplexnej digitalizácie faktúr hovorí o jeho postupnom zavádzaní – na etapy. V prvom kroku medzi podnikateľmi a štátnou správou, tu sa skloňuje už rok 2022. Postupne v ďalších fázach aj vo vzťahu B2B a B2C.

Systém eFAKTÚR sčasti pripomína projekt eKASA. Bude postavený na automatickom odosielaní faktúr do systému Finančnej správy. Na vystavenie faktúry po novom, okrem dobrého marketingu a spoľahlivého odberateľa, budete potrebovať aj fakturačný systém napojený na systém eFAKTÚR. A dobrý internet. Proces odoslania faktúry do eFakturácie by nemal trvať viac ako jednu minútu. Až potom by sa mala faktúra dostať aj k odberateľovi.

Rýchly legislatívny proces sa nevypláca

Pri tvorbe takýchto projektov je ideálne, ak sa do procesu hneď v začiatkoch môžu zapojiť všetci, ktorých sa systém v konečnom dôsledku dotkne. Podnikatelia, účtovné kancelárie z praxe aj softvérové firmy.

Poučiť sa môžeme z eKASY. Systém eKASA bol prvým krokom k digitalizácií a vyššej kontrole štátu nad daňovými únikmi z hotovostných tržieb. Achillovou pätou projektu bola nedostatočná príprava a neskoré zapojenie tvorcov softvérov do procesu zavedenia eKASY. Podklady a technické požiadavky prichádzali neúplné, softvéristi sa pasovali s nedostatkom času a vysokými nákladmi na zapracovanie zmien do ekonomických systémov. Na trhu chýbali certifikované pokladnice. Obeťou bol podnikateľ. Je čas robiť to inak. Uvedomuje si to aj Finančná správa, a tak v diskusii otvára dvere zástupcom ekonómov, podnikateľom aj softvéristom.

Veľká debata k eFAKTÚRAM: Finančná správa vs. ekonómovia

Už 2. júna sa s nami v diskusii k eFAKTÚRAM stretnú zástupcovia Ministerstva financií SR, ekonómovia a účtovníci z praxe.

Diskusiu Vám prinášame prostredníctvom nášho bezplatného Online festivalu vzdelávania. Pod záštitou Slovenskej asociácie finančníkov bude Andrej Révay diskutovať s riaditeľom odboru legislatívy finančnej správy a správy daní na Ministerstve financií SR Toškom Beranom. Ekonómov zastúpi daňový poradca Juraj Ontko, Ernst & Young a otázky účtovníkov z praxe prinesie Katarína Danajovičová, konateľka spoločnosti v účtovnej, daňovej a mzdovej oblasti DAZAP.

Ivana Jandzíková z KROSU prinesie pohľad softvérových firiem. Ako sa s veľkou zmenou vysporiadajú informačné a účtovné systémy? Aký čas potrebujú softvéristi na zapracovanie veľkých legislatívnych zmien a čo treba robiť inak ako pri eKASE?

 

Druhý ročník Online festivalu vzdelávania

Prvý ročník festivalu z dielne našej KROS Academy sa tešil veľkému záujmu. Jedinečný formát vzdelávania si vychutnalo takmer 8 000 divákov.

V druhom ročníku festivalu Vás čaká 7 dní plný dobrých rád, zaujímavých hostí a lákavých diskusií. Prinesie známe mená a silné príbehy. Stretnú sa v ňom odborníci z účtovnej a daňovej oblasti, nadšenci digitálneho stavebníctva, machri zo sveta marketingu a e-commerce, ako aj zástupcovia bankového sektoru, úspešní podnikatelia a občianski aktivisti.

Pridajte sa k nim aj vy. Jednoduchšie už to nebude. Stačí sa bezplatne zaregistrovať na stránke KROSU, uvariť dobrú kávu, vybrať tému a spustiť živé vysielanie.

Zdieľať
Súvisiace témy k článku
KROS
O nás
Blog
Kontakty